Temat czterdziestego drugiego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej – opcje terapeutyczne”. Ból ten dotyka aż 12% pacjentek w wieku rozrodczym, co czyni go poważnym problemem. Ponadto jego etiologia zazwyczaj nie jest znana, a przyczyny bywają złożone.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej jest niezwiązany z cyklem i zwykle utrzymuje się w miednicy mniejszej przez co najmniej 6 miesięcy. Nie odpowiada on na leczenie ambulatoryjne i ma charakter ciągły, przez co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, niejednokrotnie prowadząc do stanów depresyjnych. Dolegliwości występujące w tym zespole jedynie częściowo i krótkotrwale udaje się łagodzić środkami przeciwbólowymi i rozkurczowymi. W najnowszym numerze czasopisma przedstawiamy diagnostykę, leczenie oraz terapię preparatem Distreptaza.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza zdarza się u ludzi w każdym wieku, lecz szczególnie narażone są na nie kobiety ciężarne, ze względu na to, że ich zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest znacznie wyższe. Należy jednak pamiętać, że jest to stan niezwykle groźny, który wiąże się m.in. z mniejszą ilością dostarczanego tlenu do jaja płodowego, przez co zaburzona zostaje organogeneza, pojawia się ryzyko wystąpienia wad rozwojowych czy zaburzenia ogólnorozwojowe. W świetle tego zagrożenia niezwykle ważna jest odpowiednia dieta i właściwa suplementacja, przydatna w zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Podpowiadamy, jakie preparaty należy stosować oraz jakie są przyczyny niedoboru żelaza u ciężarnych.
Na łamach naszego czasopisma omówiona została także pielęgnacja skóry w każdym wieku. Skóra jest niezwykle ważna ze względu na fakt, że jest to największy narząd człowieka, przystosowany do pełnienia wielu funkcji. Zmienia się ona wraz z wiekiem, pod względem anatomicznym i fizjologicznym, co należy uwzględnić w pielęgnacji. Przykładowo kosmetyki dla niemowląt nie powinny zawierać sztucznych barwników, konserwantów czy substancji zapachowych. Więcej szczegółów na temat znajdziesz w artykule dr n. med. Magdaleny Jałowskiej, pt. „Pielęgnacja skóry w każdym wieku”.
Otyłość w ciąży może prowadzić do wielu powikłań na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu. Niejednokrotnie towarzyszą jej liczne choroby, w tym m.in. cukrzyca, żylna choroba zakrzepowa, ciążowe nadciśnienie tętnicze, czy niedoczynność tarczycy. Kobieta cierpiąca na otyłość w ciąży wymaga stosowania właściwej diety, zmiany stylu życia oraz regularnej kontroli. Inne zagrożenia związane z tym stanem opisują nasi eksperci.