Temat czterdziestego pierwszego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Zastosowanie probiotyków w ginekologii”. To istotny temat ze względu na częste występowanie infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet oraz konieczność dobrania właściwych probiotyków w terapii w zależności od mikroflory pochwy. Serdecznie zachęcamy do lektury artykułu, w którym szeroko omawiamy ten problem.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Waginoza bakteryjna charakteryzuje się ponad tysiąckrotnie zwiększonym stężeniem bakterii chorobotwórczych niż w przypadku prawidłowego ekosystemu pochwy. Dotyka ona również 25% kobiet w ciąży i u części ustępuje samoistnie, jednak waginoza bakteryjna może wiązać się z porodem przedwczesnym, poronieniem samoistnym czy przedwczesnym pęknięciem błon śluzowych. Przedstawiamy objawy, rozpoznanie oraz leczenie w przypadku tej choroby.
Do właściwości kwasu hialuronowego zalicza się działanie nawilżające, które jest najbardziej znane, lecz posiada on również właściwości immunomodulujące. W tym kontekście coraz częstsze jest także wykorzystanie kwasu hialuronowego w ginekologii i leczeniu zakażeń pochwy. Podkreślamy jednak, że sposób działania zależny jest od wielkości jego cząsteczek. Przedstawiamy Państwu zależności między jego masą cząsteczkową a przenikalnością cząsteczek. Serdecznie zachęcamy do lektury artykułu pt. „Immunomodulacyjne właściwości kwasu hialuronowego”.
Macierzyństwo wywołuje zmiany w aspekcie seksualności pary. Mają na to wpływ czynniki takie jak „postawa wobec seksu, zachowania i potrzeby seksualne, reaktywność seksualna, integracja zachowań seksualnych z osobowością, miłością, osobą partnera”. Zachowania seksualne kobiet po porodzie zależne są od karmienia piersią, obniżenia poziomu estrogenów, dużej zależności noworodka od matki czy sposobu zakończenia ciąży. W niniejszym numerze skupiamy się na zachowaniach seksualnych kobiet w 6 tygodni, 6 miesięcy oraz 12 miesięcy po porodzie.
Otyłość to problem określany mianem epidemii. W przypadku dziewcząt w wieku młodzieńczym lub dziecięcym wpływa na przebieg dojrzewania i może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Otyłość wywołuje również zaburzenia hormonalne, np. hiperinsulinemię, hiperandrogenizm czy nieregularne i bezowulacyjne cykle miesiączkowe. Konieczne jest uświadamianie młodych dziewcząt w kwestii wpływu nadmiernej masy ciała na ich zdrowie i funkcjonowanie. Problem ten szczegółowo omawiamy w tekście pt. „Zaburzenia miesiączkowania u otyłych dziewcząt”
Ze względu na zmiany atroficzne pochwy w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym zabieg rewitalizacji pochwy jest coraz popularniejszy. Kobietom zależy na pozbyciu się dyskomfortu, a leczenie farmakologiczne nie zawsze okazuje się wystarczające. Warto zauważyć, że początkowo zabiegi rewitalizacji pochwy były uważane przez lekarzy za zbędne i wyłącznie o charakterze komercyjnym. W niniejszym numerze przedstawiamy Państwu zasadność przeprowadzania tego typu zabiegów z wykorzystaniem lasera CO2.