Temat czterdziestego trzeciego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Kwas hialuronowy jako alternatywa dla menopauzalnej terapii hormonalnej w leczeniu suchości pochwy”. Zespół naszych ekspertów wskazuje, że suchość pochwy to częsty problem, mogący mieć różnorodne przyczyny, zawsze jednak wymaga podjęcia właściwego postępowania.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Suchość pochwy często pojawia się w okresie menopauzy, co przekłada się na jakość życia kobiety, w tym satysfakcję czerpaną z życia seksualnego. Jest to jeden z objawów zespołu moczowo-płciowego, który wiąże się ze spadkiem estrogenów podczas menopauzy, jednak suchość pochwy może wiązać się także ze stylem życia, czy różnorodnymi chorobami. Jeśli chodzi o leczenie suchości pochwy, obecnie polecanym sposobem jest stosowanie globulek z kwasem hialuronowym, jeśli niemożliwe jest wprowadzenie terapii estrogenowej. Kwas ten przyspiesza gojenie się ran, nawilża śluzówkę oraz wspiera odbudowę tkanek. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tym tematem!
W aktualnym wydaniu znajdą Państwo artykuł pt. „Dziecko niepełnosprawne jako ofiara przemocy seksualnej”. Poruszono w nim bardzo trudny, lecz istotny temat, którego lekarze, a także studenci medycyny powinni być świadomi. Najważniejszy w takim wypadku jest wywiad, co jednak w przypadku każdej dziecięcej ofiary przemocy seksualnej, w szczególności niepełnosprawnej, bywa niemożliwe lub bardzo trudne. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule dr hab. nauk o zdrowiu Grażyny Jarząbek-Bieleckiej.
Zespół pęcherza nadreaktywnego znacznie obniża jakość życia kobiet w okresie pomenopauzalnym i wciąż stanowi wyzwanie dla medycyny XXI wieku. Do jego objawów zalicza się parcia naglące oraz naglące nietrzymanie moczu, współistniejące z częstomoczem i nokturią. Rozpoznanie kliniczne zespołu pęcherza nadreaktywnego wymaga przeprowadzenia wywiadu badania przedmiotowego, badania ogólnego moczu oraz badań dodatkowych. To problem istotny i niesłusznie postrzegany jako wstydliwy. Prowadzi on do poważnych następstw w postaci infekcji dróg moczowych, a nawet depresji i zaburzeń snu. Nasz zespół ekspertów dokładnie omawia to zagadnienie wraz z opisem przypadku.
Na łamach naszego czasopisma omówiona została także żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w czasie ciąży i połogu. To poważne powikłanie okresu ciąży oraz jedno z najczęstszych w tym okresie. Dodatkowo ciąża nasila ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W związku z tym ważne jest szybkie rozpoczęcie profilaktyki przeciwzakrzepowej i wdrożenie postępowania trójetapowego, polegającego na identyfikacji kobiet z grupy największego ryzyka, stratyfikacji ich w zależności od potrzeb profilaktyki oraz wdrożeniu odpowiedniego postępowania dostosowanego do potrzeb.
„Liszaj twardzinowy sromu (vulvar lichen sclerosus) jest przewlekłą i nawracającą chorobą zapalną tkanki łącznej, w której zmiany obejmują obszar zewnętrznych narządów płciowych, a także okolice odbytu” – piszą nasi eksperci. To choroba, która może wystąpić w każdym wieku, lecz zazwyczaj pojawia się w okresie okołomenopauzalnym. Ponadto przebieg tej choroby może być bezobjawowy, lecz odpowiednia diagnoza i leczenie są niezbędne ze względu na ryzyko bliznowacenia zmian oraz progresji do płaskonabłonkowego raka sromu. W artykule znajdą Państwo etiologię liszaja twardzinowego sromu, wpływ autoimmunologii, czynników genetycznych, czynników infekcyjnych, gospodarki hormonalnej, diagnostyki oraz leczenie.