Temat czterdziestego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Otyłość w okresie okołomenopauzalnym”. Otyłość częściej dotyka kobiety i jest chorobą charakterystyczną dla drugiej połowy życia. Może mieć wpływ na okres menopauzalny, dlatego należy jej przeciwdziałać, skupiając się głównie na zmianie stylu życia. Serdecznie zachęcamy do lektury artykułu, w którym szeroko omawiamy ten problem.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z opracowaniem dotyczącym pregoreksji, zaburzenia, na temat którego w Polsce wciąż istnieje niewiele publikacji. Pregoreksja czyli jadłowstręt psychiczny ciężarnych wiąże się ze zmianami zachodzącymi podczas ciąży w aspekcie somatycznym, psychologicznym oraz społecznym. Wraz z nią zmienia się rola społeczna kobiety, ale i wygląd oraz funkcjonowanie ciała. Sytuacja jest szczególnie trudna gdy ciąża była nieplanowana bądź doszło do niej w wyniku gwałtu. W artykule pt. „Pregoreksja – objawy, uwarunkowania, konsekwencje” dr hab. n. o zdr. Monika Bąk-Sosnowska skupia się na omówieniu jadłowstrętu psychicznego z perspektywy psychologicznej.
Polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Fitoestrogeny w okresie okołomenopauzalnym”. Autorki podkreślają charakter cywilizacyjny menopauzy, która dotyczy ok. 1/3 kobiet zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte. Ten fizjologiczny okres w życiu kobiety wiąże się z wieloma niekorzystnymi zmianami w życiu. Dotyczy to zjawisk psychologicznych, socjospołecznych oraz biologicznych. U pacjentek, u których występują nasilone objawy wypadowe, osteoporoza oraz osteopenia wprowadza się terapię hormonalną, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takich wypadkach stosuje się fitoestrogeny, czyli naturalne związki. W tekście przedstawiono mechanizm działania fitoestrogenów jako alternatywy menopauzalnej terapii hormonalnej.
Pochwa to środowisko, w którym naturalnie żyje wiele bakterii, w tym pałeczki kwasu mlekowego. Jednak w sytuacji, w której dochodzi do zaburzenia homeostazy, może dojść do infekcji grzybiczych pochwy. Najczęściej wywoływane są one przez Candida albicans. Osoby korzystające z basenu, lubiące długie kąpiele w wannie, używające tamponów czy nadmiernie spożywające słodycze są szczególnie narażone na infekcje grzybicze pochwy. W opracowaniu przedstawiono także inne przyczyny tego typu infekcji, ich objawy oraz leczenie.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Lichen sclerosus – algorytm postępowania diagnostyczno-terapeutycznego”. Liszaj twardzinowy, czyli właśnie lichen sclerosus to zapalna choroba przewlekła, której etiologia nie została ustalona. To aktualny temat ze względu na odnotowany wzrost zachorowań na tę chorobę. Przedstawiamy Państwu leczenie miejscowe i systemowe w tym wypadku oraz inne opcje terapeutyczne, a także postępowanie chirurgiczne.
Po raz kolejny na łamach magazynu skupiamy się na pielęgnacji blizny po zabiegach ginekologicznych. Blizny to problem natury estetycznej, który może wywoływać problemy natury psychologicznej. Dr n. med. Agnieszka Skrzypulec-Frankel wskazuje, że pielęgnacja blizny może obejmować m.in. stosowanie olejów roślinnych.