Temat trzydziestego dziewiątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Nowoczesne metody antykoncepcyjne w leczeniu endometriozy”. Antykoncepcja to istotny element przygotowania do zabiegu chirurgicznego w tym wypadku lub leczenia uzupełniającego po jego wykonaniu, dlatego zachęcamy do bliższego zapoznania się tym zagadnieniem.
„Endometrioza jest chorobą polegającą na występowaniu tkanki endometrium poza jamą macicy, charakteryzującą się przewlekłym stanem zapalnym miednicy mniejszej” – piszą eksperci. Towarzyszy jej ból, który nasila się w okresie okołomiesiączkowym i w czasie miesiączki oraz podczas stosunków płciowych. Leczenie endometriozy wymaga zastosowania farmakoterapii antykoncepcyjnej, która będzie nie tylko zabezpieczeniem przed ciążą, ale i umożliwi prawidłowe funkcjonowania.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Nowoczesne metody antykoncepcji pozwalają na dobór najlepszego rozwiązania dopasowanego nie tylko do stanu pacjentki ale i jej indywidualnych potrzeb. Dostępne metody to doustna antykoncepcja hormonalna, pierścienie dopochwowe, plastry antykoncepcyjne, antykoncepcja wewnątrzmaciczna, implant podskórny lub iniekcje DEPOT. Każdą z tych metod omawiamy w odniesieniu do leczenia endometriozy.
Polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Leczenie i terapia hormonalna osób transseksualnych”. Autorki opracowania na wstępie przywołują definicję transseksualizmu: „o transseksualizmie mówi się wówczas, gdy istnieje rozbieżność między budową morfologiczną ciała i płci określonej metrykalnie a płcią odczuwalną przez jednostkę psychicznie”. Przedstawiają klasyfikację transseksualizmu oraz diagnostykę i leczenie. Przywołują także zaproponowaną przez Stowarzyszenie Przeciwdziałania Zespołowi Dezaprobaty Płci im. Harry’ego Benjamina trójstopniową terapię. W jej skład wchodzi terapia hormonalna, test życia oraz zabieg chirurgicznej zmiany płci.
W aktualnym wydaniu omawiamy przypadek, jakim jest nowotwór sromu. Należy on do nowotworów związanych z płcią, które stanowią poważny problem medyczny, ponieważ zwykle są one złośliwe i wykrywane w późnym stadium. Choć nowotwór sromu występuje rzadko, ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, ponadto zwiększają je choroby infekcyjne przenoszone drogą płciową np. zakażenie wirusem HPV, a także ciąża czy cukrzyca. Zachęcamy do zapoznania się z obszernym opracowaniem na temat nowotworu sromu.
Niezmiennie aktualnym tematem, który pojawia się na łamach naszego czasopisma, jest antykoncepcja u nastolatków. Coraz wcześniejsza inicjacja seksualna u obu płci przekłada się na ryzyko nieplanowanego zajścia w ciążę. Wpływa na to niedostateczna wiedza o antykoncepcji, jej niewłaściwe zastosowanie oraz bagatelizowanie jej znaczenia. Polecamy Państwu tekst pt. „Czy w XXI wieku antykoncepcja u nastolatek wciąż jest wyzwaniem w praktyce ginekologicznej? Analiza dostępnej literatury”.
Ponadto w niniejszym wydaniu dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek skupia się na zagadnieniu bardzo ważnym dla wielu kobiet, czyli pielęgnacji skóry w ciąży. Zwraca ona uwagę na liczne zmiany zachodzące w ciele ciężarnej, również w skórze czy owłosieniu. Podkreśla, że skóra narażona jest na powstanie rozstępów i utratę elastyczności. Opisuje elementy, które powinna uwzględniać pielęgnacja skóry w ciąży.