Temat trzydziestego ósmego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Niedokrwistość u kobiet w wieku okołomenopauzalnym – kiedy problem dotyczy ginekologii”. Najczęstszą przyczyną anemii u kobiet w tym przypadku są obfite i przedłużające się miesiączki, co wyczerpująco opisujemy w tekście.
Niedokrwistość u kobiet w wieku okołomenopauzalnym omawiamy na podstawie opisu przypadku 49-letniej pacjentki, która zgłosiła się do lekarza rodzinnego, skarżąc się na osłabienie i zawroty głowy nasilające się od około roku. Ponadto występowały u niej miesiączki trwające od 10 do 14 dni, z dużymi skrzepami w krwi. Pacjentka została skierowana do ginekologa. Prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski wskazuje, że „opisany powyżej przypadek stanowi typową sytuację kliniczną skutkującą wystąpieniem anemii u kobiety w wieku przedmenopauzalnym”.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Obraz przebiegu i dynamiki okresu okołomenopauzalnego w populacji kobiet uzależnionych od alkoholu”. Menopauza „oznacza wystąpienie ostatniego krwawienia miesiączkowego, po którym przez okres kolejnych 12 miesięcy nie występuje miesiączka oraz nie zdiagnozowano innych patologicznych przyczyn jej braku”. Wiek menopauzalny wiąże się z szeregiem specyficznych objawów, które zależne są od stężenia hormonów płciowych, stanu psychofizycznego czy społecznego. Autorzy opracowania wskazują, że alkoholizm powoduje szybsze przejście w wiek menopauzalny.
W niniejszym wydaniu skupiamy się m.in. na kwestii, jaką jest mikrobiom noworodka. Według ekspertów: „Mikrobiota to termin określający ogół mikroorganizmów bytujących w określonym siedlisku. Definicja tego słowa obejmuje nie tylko mikroflorę fizjologiczną, lecz także drobnoustroje chorobotwórcze. Mikrobiom z kolei to ogół genomów i produktów metabolizmu mikrobioty”. Mikrobiom noworodka, który został urodzony drogą naturalną, różni się od tego, który przyszedł na świat z pomocą cięcia cesarskiego. W pierwszym przypadku skóra, jelita, jama ustna i nosowo-gardłowa zasiedlone są przez mikroorganizmy z rodzaju Lactobacillus, które zasiedlają pochwę matki, w drugim zaś kolonizatorami są bakterie ze środowiska szpitalnego.
Omawiamy także jeden z najczęstszych problemów kobiet w połogu, czyli nadmierne wypadanie włosów. To istotny problem, ponieważ włosy mogą wypadać nawet przez rok, co prowadzi do stresu, obniżając jakość życia i samoocenę. Lekarz powinien przygotować pacjentkę na taką możliwość i uświadomić jej przyczyny takiego stanu. Nie można zapominać o tym, że nadmierne wypadanie włosów nie jest jedynym problemem po okresie ciąży.
Po raz kolejny na łamach magazynu omawiamy leczenie blizn pooperacyjnych. Należy pamiętać, że blizny są nie tylko defektem kosmetycznym, ale mogą też zaburzać prawidłowe funkcjonowanie, jeśli powodują ból lub ograniczają aktywność ruchową. W leczeniu blizn pooperacyjnych stawia się obecnie na troskę o właściwy wygląd blizny już podczas operacji, a w pierwszych dniach po niej na szczególną uwagę zasługuje higiena oraz pielęgnacja rany. Stosuje się ponadto odpowiednie preparaty czy leczenie światłem.
Tytuł innego interesującego artykułu w aktualnym wydaniu brzmi „Przebieg ciąży, porodu i połogu u pacjentek po przeszczepie narządu”. Poprawa jakości życia pacjentki po przeszczepie narządu umożliwia jej zajście w ciążę, gdyż jego przewlekła niesprawność wiąże się z niepłodnością. Należy jednak mieć na uwadze, że przebieg ciąży powinien być nadzorowany przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów.