Temat czterdziestego piątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Jak zaproponować i dobrze dobrać systemy wewnątrzmaciczne”. Dr n. med. Marcin Sadłocha wraz z prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą szeroko prezentują to zagadnienie z uwzględnieniem skuteczności systemów, doborem odpowiedniej metody, omawiają kwestię rozmowy z pacjentką i zakres badań w ramach kwalifikacji do antykoncepcji. Zachęcamy do lektury!
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Na łamach aktualnego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” znajdą Państwo omówienie zastosowania Miositogynu w farmakoterapii pacjentek cierpiących na zespół policystycznych jajników. Nasi eksperci odwołują się do wyników metaanaliz oraz doświadczeń klinicznych. Wskazują oni na zasadność stosowania leku, jakim jest Miositogyn u pacjentek z nadwagą i otyłością lub z insulinoodpornością. Polecamy zapoznanie się obszernym opracowaniem na ten temat.
Dr n. med. Dariusz Radomski skupia się na zastosowaniu leku, jakim jest Nimesulid w przypadku bolesnego miesiączkowania. Definicja tej jednostki chorobowej ma charakter jedynie symptomatologiczny, bez uwzględnienia etiologii oraz patofizjologii. Utrudnia to sformułowanie jednoznacznych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jak wskazuje autor „sytuacja taka może także prowadzić do nieefektywnego leczenia bolesnego miesiączkowania, jeśli zaniedba się różnicowanie przyczyn”. Autor podkreśla konieczność rozróżnienia pierwotnego bolesnego miesiączkowania od wtórnego bolesnego miesiączkowania. Pierwotne bolesne miesiączkowanie określa się jako symptomatyczne, czyli niezwiązane z patologią w obrębie narządu rodnego. Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo w artykule pt. „Zastosowanie Nimesulidu w łagodzeniu bolesnego miesiączkowania”.
Polecamy również lekturę artykułu pt. „Profilaktyka raka piersi – ocena skuteczności badania palpacyjnego piersi”. To istotna kwestia ze względu na niewystarczający poziom wiedzy społeczeństwa na temat pierwotnej i wtórnej profilaktyki raka piersi. W świetle tych faktów konieczny jest nacisk na edukację onkologiczną, będącą najważniejszym elementem wpływającym na przekonania i zachowania zdrowotne. Wiedza dotycząca metod wczesnego wykrywania choroby, czynników ryzyka i profilaktyki jest kluczowa w walce z nowotworami.