Autor: Małgorzata Mizgier

dr; Zakład Dietetyki, Katedra Nauk Biomedycznych i Nauk o Zdrowiu, Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Znaczenie działań edukacyjnych w ginekologii wieku rozwojowego dotyczących zmian stylu życia w prewencji otyłości

Celem promowania prozdrowotnego stylu życia opracowano propozycję materiałów edukacyjnych dla młodzieży w aspekcie profilaktyki otyłości Sposób przekazania wiedzy na temat żywienia oraz aktywności fizycznej ma znaczenie w działaniach prewencyjnych dotyczących otyłości. Zarówno w profilaktyce, jak i w terapii, oraz jako uzupełnienie stosowanego leczenia farmakologicznego znaczenie ma właściwy styl życia, który powinien być promowany w działaniach edukacyjnych.

Czytaj więcej

Dieta a mineralno-witaminowa suplementacja kobiety ciężarnej

Mimo że w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wiele składników mineralnych i witamin, nie ma wskazań do bezwzględnego podawania zdrowym kobietom ciężarnym większości witamin, składników mineralnych (lub innych składników odżywczych) w postaci suplementów. Preparaty farmaceutyczne zawierające wyżej wymienione mogą być jedynie uzupełnieniem, ale nigdy nie zastąpią naturalnej, dobrze skomponowanej diety. Pokrycie zapotrzebowania na większość składników odżywczych powinno być realizowane przede wszystkim poprzez prawidłowe bilansowanie jadłospisu.

Czytaj więcej

Korzyści i zagrożenia stosowania diet wegetariańskich podczas ciąży

Odpowiedni styl życia, w tym prawidłowo zbilansowana dieta podczas ciąży, ma wpływ na zdrowie matki i rozwój płodu. Natomiast nieprawidłowa dieta może przyczynić się do występowania zarówno wad wrodzonych u płodu, jak i chorób przewlekłych u dzieci. Istnieją badania poświęcone tematowi wpływu diet wegetariańskich, a w szczególności diety wegańskiej, na stan zdrowia matki i dziecka oraz występowaniu deficytów żywieniowych wśród weganek i wegetarianek. W niniejszym artykule podjęto próbę przeglądu badań w tym zakresie. Wśród sceptyków obawy budzi w szczególności fakt eliminacji wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego (w przypadku matek weganek). Natomiast zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków, prawidłowo stosowane podczas ciąży zarówno diety wegetariańskie, jak i wegańska nie stanowią zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka.

Czytaj więcej