Temat czterdziestego czwartego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Zastosowanie preparatu Lenzetto w praktyce ginekologicznej. Przegląd przypadków klinicznych”. Zespół naszych ekspertów szczegółowo omawia to zagadnienie, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Drożdżakowe zakażenia pochwy i sromu to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u ginekologa. Wciąż poszukuje się optymalnych narzędzi diagnostycznych oraz schematów terapeutycznych, które będą nie tylko skuteczne, ale i wygodne dla pacjentek. Grzybicze zakażenia pochwy i sromu z powodzeniem leczy się lekami przeciwgrzybicznym. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie tych leków prowadzi do uodpornienia się patogenów. Zespół naszych ekspertów przedstawia skuteczne metody leczenia kandydozy.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Zastosowanie niskodawkowej antykoncepcji z lewonorgestrelem.” Autorzy zwracają uwagę na jej zalety: niewielkie ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, wysoką skuteczność działania i różnorodne właściwości pozaantykoncepcyjne. Lewonorgestrel występuje w połączeniu z nie więcej niż 35 ug etynyloestradiolu, co stanowi najlepszą gwarancję skuteczności wraz z bezpieczeństwem antykoncepcji. Więcej informacji na temat tego typu antykoncepcji znajdziesz w artykule pt. „Zastosowanie niskodawkowej antykoncepcji z lewonorgestrelem”
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie bardzo uciążliwe dla pacjentek, wiążące się często z poczuciem wstydu. Wymaga ono leczenia, które może mieć formę zachowawczą lub operacyjną i na tej drugiej skupiamy się w aktualnym numerze. Podkreślamy, że niestety do dziś brakuje konkretnej metody leczenia, dlatego bardzo ważne jest poszukiwanie nowych technik operacyjnych, które będą skuteczne, bezpieczne, mało inwazyjne oraz generujące minimalne koszty. Wysiłkowe nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej omawiają dr hab. n. med. Bogdan Michalski oraz dr n. med. Mateusz Michalski.
Suplementacja żelaza w niedokrwistościach niedoborowych w czasie ciąży jest konieczna. Niedopilnowanie tego aspektu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla matki i dziecka. Otóż niedobory tego pierwiastka w pierwszym trymestrze ciąży prowadzą do zmniejszenia wzrostu płodu, wad rozwojowych, mogą wywołać pęknięcie pęcherza płodowego czy przedwczesne oddzielenie się łożyska. Przedstawiamy przyczyny, które decydują o konieczności suplementacji, sposoby zapobiegania niedoborom oraz suplementację żelaza z witaminą C.
W aktualnym wydaniu poruszamy kwestię zaburzeń miesiączkowania. Mogą być one wywołane przez nieprawidłowości na różnych poziomach układu podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowego, lecz mogą być także wynikiem nieprawidłowości innych gruczołów wydzielania wewnętrznego, chorób innych narządów oraz defektów metabolicznych czy niedoborów żywieniowych. Zaburzenia miesiączkowania zawsze wymagają indywidualnego podejścia do pacjentki. Przedstawiamy klasyfikację zaburzeń miesiączkowania oraz zaburzenia poza klasyfikacją.