Temat trzydziestego szóstego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Postępowanie w porodzie przedwczesnym – najnowsze wytyczne”. Niezmiennie podejmowane są globalne wysiłki na rzecz ograniczenia liczby przedwczesnych porodów, mające na celu redukcję umieralności płodów i noworodków.
Poród przedwczesny wiąże się z powikłaniami w postaci zbyt niskiej masy noworodka, wysoką zachorowalnością, wyższym ryzykiem niepełnosprawności, a nawet śmiercią okołoporodową. Jest także drugą co do częstości przyczyną zgonów u dzieci poniżej piątego roku życia. W związku z tym autorzy opracowania podkreślają znaczenie odpowiedniej profilaktyki pierwotnej. Należy do niej wdrażanie programów prozdrowotnych dla kobiet planujących ciążę w ramach trymestru zerowego. Istnieją także rekomendacje tworzone przez towarzystwa naukowe, w formie propozycji rozwiązań organizacyjnych i formalnoprawnych, lecz głównie w zakresie optymalizacji opieki medycznej.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Wytyczne leczenia opryszczki narządów płciowych, opryszczki wargowej i półpaśca u kobiet w ciąży. Rola acyklowiru w leczeniu”. Dr n. med. Justyna Radkiewicz wymienia dwa typy wirusa opryszczki, przy czym HSV-1 najczęściej wywołuje zakażenia twarzy, z kolei HSV-2 opryszczkę genitalną. Właśnie opryszczka narządów płciowych to najczęściej przenoszona drogą płciową choroba, zwykle związana z aktywnością seksualną. Polecamy zapoznanie się z obszernym opracowaniem na ten niezmiennie aktualny temat.
W niniejszym numerze omawiamy również, jak terapia estrogenowa sprawdza się w atrofii urogenitalnej. To istotne zagadnienie ze względu na starzenie się społeczeństwa i wydłużenie życia kobiet. W takiej sytuacji należy dbać o jego jakość oraz spowolnienie skutków starzenia. Niestety menopauza jest przyczyną znaczących zmian w organizmie, także w układzie moczowo-płciowym. Atrofia urogenitalna znacznie obniża komfort życia, dlatego podkreślamy znaczenie odpowiedniego leczenia. Lokalna terapia estrogenowa dopochwowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia w tym wypadku.
Terapia hormonalna w okresie menopauzy wiąże się z różnym ryzykiem w zależności od wieku pacjentki, daty ostatniej miesiączki oraz dawki i drogi podania leków. W opracowaniu znajdą Państwo przeciwwskazania oraz względne przeciwwskazania w tym przypadku. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że terapia hormonalna w okresie menopauzy może być zastąpiona przez fitoterapię niehormonalną.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Poród w warunkach pozaszpitalnych”. Coraz więcej kobiet skłania się ku możliwości rodzenia w otoczeniu bliskich osób i znanym sobie otoczeniu. Poród w warunkach pozaszpitalnych jest korzystny dla samych rodzących, a jego dodatkową zaletą jest opłacalność ekonomiczna.