Temat trzydziestego piątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Wewnątrzmaciczny system uwalniający lewonorgestrel w leczeniu nieprawidłowych krwawień z macicy w świetle evidence based medicine”. Badania wykazują, że zastosowanie LNG-IUS jest skuteczne w terapii, w odniesieniu do zobiektywizowanych parametrów utraty krwi miesiączkowej, ponadto poprawia jakość życia pacjentek.
Zbyt obfite lub przedłużające się krwawienie z macicy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u ginekologa. W terapii tej dolegliwości stosuje się m.in. kwas traneksamowy, kwas mefenamowy, złożone preparaty do antykoncepcji hormonalnej, progestageny (szczególnie norethisteron) oraz system wewnątrzmaciczny uwalniający lewonogestrel (LNG-IUS) zawierający 52 mg LNG, który wskazuje się jako najskuteczniejszy. Polecamy Państwu obszerny przegląd literatury przedmiotu dotyczący zastosowania tego systemu.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W najnowszym numerze znajdą Państwo także artykuł pt. „Całkowite wypadanie macicy i odbytu. Opis przypadku”. Lek. med. Leszek Pieniążek przedstawia w nim opis przypadku 86-letniej pacjentki, która od 16-lat cierpi na wypadanie macicy, a od roku na wypadanie odbytu. Nasilenie wypadania zaczęło uniemożliwiać jej funkcjonowanie, ponadto cierpiała ona na wodonercze i rozpoczynającą się niewydolność nerek. Będą mogli zapoznać się Państwo z przeprowadzonym w tym wypadku postępowaniem operacyjnym.
W niniejszym wydaniu przedstawiamy także algorytm postępowania w przypadku leczenia męskiej niepłodności. Należy pamiętać, że „według Światowej Organizacji Zdrowia «niepłodność to niemożność uzyskania spontanicznej ciąży w ciągu jednego roku przez seksualnie aktywną, niestosującą antykoncepcji parę»”. Po tym czasie należy rozpocząć diagnostykę przyczyn niepłodności równocześnie u kobiety i mężczyzny. Prof. dr hab. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer podkreśla konieczność przeprowadzenia badania podmiotowego i przedmiotowego u pacjenta, wskazuje, że podstawowe badanie nasienia powinno być pierwszym badaniem laboratoryjnym u mężczyzny, opisuje także dodatkowe badania nasienia. Leczenie męskiej niepłodności zawsze wymaga odpowiednio zaplanowanej i dobranej diagnostyki.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Zastosowanie emulsji prOVag® do higieny intymnej u dziewcząt”. W tekście zaprezentowano wyniki projektu badawczego, który miał na celu ocenę skuteczności zastosowania emulsji w codziennej higienie intymnej zdrowych dziewcząt, ale też ocenę skuteczności w profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych zewnętrznych narządów płciowych. Emulsja prOVag® nadaje się do stosowania już od pierwszego roku życia – ma właściwości pielęgnujące i ochronne. Czyni ją to odpowiednią nawet w przypadku podrażnień sromu.