Temat trzydziestego czwartego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „10 najczęstszych błędów w postępowaniu z pacjentką w okresie menopauzalnym”. To istotny temat ze względu na fakt, że okres menopauzalny, dotyczy co trzeciej żyjącej obecnie kobiety.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Ultraniskodawkowa dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna”. Większość stosowanych obecnie tabletek hormonalnych zawiera etynyloestradiol w dawce 35 µg lub niższej, co ma na celu poprawę tolerancji i bezpieczeństwa „antykoncepcji hormonalnej poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia epizodów zatorowo-zakrzepowych, udarów i zawałów serca”. Obecnie dostępny jest preparat antykoncepcyjny, który zawiera jedynie 15 µg EE oraz 60 µg gestodenu. W tekście prezentujemy dostępne dane naukowe, które potwierdzają „bardzo dobrą supresję aktywności jajników i endometrium, dobrą tolerancję, bezpieczeństwo oraz badania dokumentujące skuteczną kontrolę cyklu miesiączkowego podczas stosowania ultraniskodawkowej tabletki antykoncepcyjnej zawierającej 15 µg EE/60 µg GTD”.
Dzięki rozwojowi radiologii zabiegowej dostępne są obecnie nowe metody leczenia krwotoków poporodowych jak np. embolizacja tętnic macicznych. Zespół ekspertów wskazuje na fakt, że metody wewnątrznaczyniowe są coraz częściej wykorzystywane w codziennej praktyce ginekologów. Sprawdzają się m.in. w leczeniu niepłodności, mięśniaków macicy bądź ciąży w bliźnie po cięciu cesarskim. Krwotok poporodowy i leczenie z wykorzystaniem radiologii omawiamy na przykładzie dwóch przypadków.
W niniejszym wydaniu będą mogli zapoznać się Państwo z artykułem pt. „Ginekologia estetyczna – teraźniejszość i przyszłość”. Zwracamy uwagę na tę kwestię ze względu na ciągle rosnące zainteresowanie ginekologią estetyczną. To temat budzący zaniepokojenie wśród lekarzy m.in. ze względu na fakt, że większość procedur wykonywanych w tym zakresie służy wyłącznie poprawie defektów kosmetycznych, ponadto nie są one potwierdzone jako bezpieczne i skuteczne.
Polecamy Państwu także lekturę artykułu pt. „Diagnostyka ultrasonograficzna w przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu”. Dr n. med. Edyta Wlaźlak oraz dr hab. n. med. Grzegorz Surkont podkreślają, że diagnostyka ultrasonograficzna jest tania, nieinwazyjna oraz dostępna, przy czym obiektywnie uzupełnia inne metody diagnostyczne. Zaburzenia oddawania moczu omówiono w tym kontekście na przykładzie 60-letniej pacjentki, która zgłosiła się do lekarza z klinicznymi objawami nietrzymania moczu II stopnia bez cech pęcherza nadreaktywnego.
Na łamach magazynu omawiamy także rehabilitację dna miednicy u kobiet w połogu. Bardzo ważne jest wprowadzenie właściwej profilaktyki jeszcze przed ciążą i porodem, a rehabilitacja dna miednicy po porodzie to kolejny etap tejże profilaktyki. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tą tematyką w najnowszym numerze czasopisma.