Temat trzydziestego trzeciego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Farmakologiczne leczenie najczęstszych postaci nietrzymania moczu”. Autorzy opracowania wskazują, że nietrzymanie moczu może występować w postaci wysiłkowej, być elementem zespołu pęcherza nadreaktywnego lub przybrać postać mieszaną. Niezależnie od postaci jest to zawsze poważny problem, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie pacjenta. Zachęcamy do lektury artykułu!
Podstawą diagnostyki w tym wypadku jest badanie podmiotowe oraz opis dolegliwości zgłaszanych przez pacjentkę wraz z zaburzeniami ogólnoustrojowymi i przyjmowanymi lekami. Jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu, należy wybrać postępowanie, które odpowiada indywidualnemu stanowi pacjentki, jej oczekiwaniom i zdyscyplinowaniu w kwestiach leczenia. W opracowaniu znajdą Państwo obszerny opis farmakologicznego leczenia nietrzymania moczu w różnych jego postaciach.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy także artykuł pt. „Pacjentka z przedwczesną menopauzą – case study”. „Za przedwczesne wygasanie czynności jajnika uważa się ustanie czynności jajnika przed 40. rokiem życia. Zaburzenie to dotyczy 1 : 10 000 kobiet przed 20. rokiem życia, 1 : 1000 kobiet przed 30. rokiem życia oraz 1 : 100 kobiet przed 40. rokiem życia” – piszą ekspertki. Przedwczesna menopauza może mieć różne objawy u poszczególnych pacjentek, podobnie jak przebieg ich narastania. W opracowaniu przedstawiono objawy, diagnostykę przedwczesnej menopauzy, postępowanie terapeutyczne oraz opis przypadku.
Na łamach czasopisma omawiamy także metody, które stosuje się w terapii blizn. Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek wskazuje, że „prawidłowa blizna powinna być cienka, gładka, sprężysta i niebolesna”. Zdarza się jednak, że w gojeniu ran pojawiają się powikłania. Wówczas konieczna jest terapia blizny, która może przebiegać z wykorzystaniem laseroterapii, ultradźwięków czy jonoforezy bądź metod naturalnych, które zostały szerzej omówione w tekście. Autorka skupia się na tym, jak produkt Bio-Oil wpływa na wygląd blizn, rozstępów oraz koloru skóry, przedstawiając przy tym badania nad efektywnością preparatu.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Mikroflora fizjologiczna pochwy a stany zapalne pochwy i najczęstsze zakażenia przenoszone drogą płciową. Propozycja nowego podejścia do diagnostyki i leczenia”. Według dra n. med. Piotra Kochana badania nad mikroflorą pochwy są tematem nowym, lecz niezwykle istotnym. W tekście znajdą Państwo próbę podsumowania obecnego stanu wiedzy na ten temat oraz propozycję nowoczesnego podejścia do „diagnostyki i leczenia zakażeń w obrębie pochwy i sromu, z wyłączeniem kolonizacji lub zakażeń paciorkowcem grupy B”.
W aktualnym numerze publikujemy także część drugą artykułu pt. „Dzieci wykorzystywane seksualnie jako problem w praktyce ginekologicznej (z uwzględnieniem problemów psychosocjalnych, prawnych, seksuologicznych i etycznych”. W tekście znajdą Państwo czteropoziomową klasyfikację objawów przemocy seksualnej oraz podział uwzględniający objawy ostre i przewlekłe, a także pewne i wątpliwe. Omówiono także postępowanie w przypadku podejrzenia przemocy seksualnej wobec dziewcząt i charakterystyczne zachowania dzieci wykorzystywanych seksualnie.