Autor: Grzegorz Surkont

dr hab. n. med.; Uniwersytet Medyczny w Łodzi, I Katedra Ginekologii i Położnictwa, Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Hormonalna terapia menopauzy – jak ja to robię? Codzienna praktyka, uwagi praktyczne Cz. 1.: Progestageny

Istotnym aspektem HTM jest odpowiedni dobór progestagenu, który może wpływać między innymi na tolerancję, większe ryzyko raka piersi i zakrzepicy żylnej. Dotychczas opublikowane wyniki badań wskazują, że najbardziej optymalne progestageny to dydrogesteron i mikronizowany progesteron, bez względu na drogę podawania estrogenów. Dlatego autorzy artykułu podczas HTM stosują najczęściej dydrogesteron i mikronizowany progesteron.

Czytaj więcej

Menopauza w ujęciu uroginekologii

GSM często występuje w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Podczas wizyty ginekologicznej należy inicjować rozmowę na temat dolegliwości w obrębie pochwy i sromu oraz ich wpływu na dysfunkcje seksualne i jakość życia nie tylko u każdej pacjentki po menopauzie, ale także u kobiet po 40. roku życia. W leczeniu objawowym jest możliwe stosowanie środków niehormonalnych. Preferowane jest łączenie terapii objawowej z leczeniem przyczynowym lekami dopochwowymi: prasteronem lub estrogenami. Ważne, aby podczas wizyty wyjaśnić kwestie bezpieczeństwa leków dopochwowych, pamiętając o intrakrynologicznym mechanizmie prasteronu. Takie postępowanie zwiększa odsetek pacjentek zaczynających terapię, jak również kontynuujących leczenie.

Czytaj więcej

Diagnostyka uroginekologiczna w codziennej praktyce ginekologicznej

Współczesna uroginekologia dysponuje wieloma narzędziami diagnostycznymi – od metod nieinwazyjnych do inwazyjnych, które mogą być subiektywne lub obiektywne [1–3]. Ultrasonografia dna miednicy (ang. pelvic floor sonography – PFS) jest coraz częściej stosowana zarówno w codziennej praktyce, jak i w badaniach naukowych [4–6]. Badanie jest tanie, nieinwazyjne i szeroko dostępne. Stanowi obiektywne uzupełnienie innych metod diagnostycznych. Aparaty USG znajdują się praktycznie we wszystkich oddziałach ginekologicznych oraz w wielu gabinetach. Ultrasonografia w uroginekologii umożliwia uwidocznienie struktur dna miednicy w czasie rzeczywistym. Charakteryzuje się dobrą rozdzielczością i pozwala na obrazowanie w prezentacji 2D, 3D i 4D. Istotną zaletą jest możliwość dokładnego uwidocznienia sztucznych materiałów stosowanych obecnie w uroginekologii.

Czytaj więcej

Diagnostyka ultrasonograficzna w przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu

Współczesna uroginekologia dysponuje wieloma narzędziami diagnostycznymi, od metod nieinwazyjnych do inwazyjnych, które mogą być subiektywne lub obiektywne. Badanie usg uroginekologiczne jest nieinwazyjne, tanie i szeroko dostępne. Stanowi obiektywne uzupełnienie innych metod diagnostycznych. Pozwala na uwidocznienie struktur dna miednicy w czasie rzeczywistym z dobrą rozdzielczością obrazu, w prezentacji 2D, 3D i 4D. Istotna jest możliwość dokładnego uwidocznienia sztucznych materiałów stosowanych w uroginekologii.

Czytaj więcej