Temat trzydziestego drugiego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Rola witaminy D w ciąży – przegląd najnowszych doniesień”. Coraz częściej mówi się o znaczeniu witaminy D dla przebiegu ciąży oraz płodu, przeprowadza się także wiele badań na ten temat, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury artykuły.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Insulinozależny model patofizjologiczny zespołu policystycznych jajników. Rola metforminy w procesie leczniczym”. Autorzy opracowania wskazują na fakt, że zespół policystycznych jajników to schorzenie, którego przyczyna nie została dotąd poznana, jednak „insulinoodporność z hiperinsulinemią wyrównawczą wydaje się dominantą tego zespołu i odgrywa patofizjologiczne role w zaburzeniach pod postacią hiperandrogenizmu”. W tekście przedstawiono, jak metformina sprawdza się w leczeniu zespołu policystycznych jajników – to najlepiej przebadany i najpopularniejszy lek uwrażliwiający na insulinę.
Ponownie na łamach naszego czasopisma omawiamy niedokrwistość z niedoboru żelaza. Tym razem skupiamy się na patofizjologii oraz epidemiologii w tym przypadku oraz konsekwencjach w położnictwie i ginekologii. Wśród problemów klinicznych wywoływanych przez niedokrwistość z niedoboru żelaza wymienia się obfite krwawienia miesiączkowe, mięśniaki macicy, które wpływają na nieregularne krwawienia oraz zbyt długie miesiączki. Ponadto niedokrwistość z niedoboru żelaza to poważny problem podczas ciąży, który dotyczy aż 30-50% kobiet zamieszkujących obszary uprzemysłowione.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Blizny pooperacyjne. Opieka nad pacjentką po operacji”. Dr n. med. Justyna Radkiewicz wskazuje, że w ginekologii i położnictwie mowa przede wszystkim o ciętych ranach chirurgicznych i pęknięciach śródporodowych w obrębie pochwy i skóry krocza, które mogą pozostawiać nieestetyczne blizny. Choć na bliznach pooperacyjnych skupia się przede wszystkim medycyna estetyczna, ginekolog po operacji także ma wpływ na wygląd blizny, co opisujemy w niniejszym numerze.
Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, w którym omawiamy wypełnianie warg sromowych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Ta naturalnie występująca w ludzkim organizmie substancja jest powszechnie używana w ginekologii np. w leczeniu uszkodzeń po zabiegach chirurgicznych. Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym omawiamy na przykładzie przypadku pacjentki, która w 6 tygodni po porodzie zgłosiła się do lekarza, skarżąc się na dyskomfort w okolicach intymnych, suchość pochwy, uczucie ściągania i napięcia, dyskomfort podczas stosunku”.