Autor: Agnieszka  Seremak-Mrozikiewicz

prof. dr hab. n. med.; Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych Katedry Perinatologii i Ginekologii. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak skutecznie leczyć infekcje pochwy, aby zminimalizować ryzyko nawrotów?

Błędna diagnoza zakażeń pochwy, zastosowanie nieprawidłowych leków, wzrost oporności na stosowane leczenie, niedostateczna eliminacja mikroorganizmów patogennych, jak również brak odnowy ekosystemu pochwy mogą być przyczyną nawrotów infekcji i pogorszenia komfortu życia kobiety. Zarówno w rozwoju zakażeń, jak również w nawrotach infekcji istotną rolę odgrywa biofilm pochwy, odpowiedzialny w znacznym stopniu za rozwój waginozy bakteryjnej (BV – bacterial vaginosis). W leczeniu zakażeń pochwy warto zwrócić uwagę na działanie produktów z udokumentowaną skutecznością w eradykacji biofilmu. U kobiet z nawracającymi infekcjami pochwy, w terapii regeneracyjnej szczególną korzyść obserwuje się przy zastosowaniu połączenia pałeczek kwasu mlekowego oraz niskich dawek estriolu. Terapia regeneracyjna ma również doskonały profil bezpieczeństwa, może być wykorzystana w profilaktyce nawrotów odległych bakteryjnego zapalenia pochwy, jak również u kobiet ciężarnych.

Czytaj więcej

Chlorek dekwaliniowy – szerokie spektrum działania

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy, świąd, uczucie pieczenia pochwy i sromu to jedne z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Nieleczone zakażenie pochwy może przejść w proces przewlekły, mogący przebiegać bezobjawowo i w następstwie, powodować liczne komplikacje. Na powikłania w przebiegu zakażeń pochwy szczególnie narażone są kobiety w ciąży. Chlorek dekwaliniowy wykazuje działanie przeciwzakaźne i antyseptyczne, dzięki czemu jest wykorzystywany w miejscowym leczeniu zakażeń pochwy wykazując szerokie spektrum działania w stosunku do większości patogenów. Działa przeciwko bakteriom Gram--dodatnim i Gram-ujemnym, pierwotniakom i grzybom. Charakteryzuje się dużą skutecznością kliniczną, wysokim bezpieczeństwem stosowania i tolerancją przy zastosowaniu dopochwowym, dodatkowo rzadko obserwuje się występowanie działań niepożądanych. Może być stosowany również podczas ciąży i laktacji.

Czytaj więcej

Opinia ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotycząca stosowania preparatu Szelazo+SR w położnictwie i ginekologii

W Polsce w związku z niedostateczną zawartości żelaza w diecie zalecana jest suplementacja żelazem w grupach ryzyka niedokrwistości. Szelazo+SR jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do stosowania w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości w położnictwie i ginekologii.

Czytaj więcej

Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii

W artykule przedstawiono patofizjologię i epidemiologię niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz jej konsekwencje w położnictwie i ginekologii. Omówiono zasady diagnostyki niedokrwistości oraz postępowanie terapeutyczne w przypadku rozpoznania niedokrwistości z niedoboru żelaza. Zwrócono uwagę na znaczenie profilaktyki pierwotnej niedokrwistości, w tym na znaczenie kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych, a grupach ryzyka suplementację preparatami żelaza w dawkach profilaktycznych.

Czytaj więcej