Temat trzydziestego pierwszego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Niedokrwistość z niedoboru żelaza u ciężarnych”. Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogorek wskazuje, że zmiany w składzie krwi podczas ciąży dotyczące jej objętości i zmian w układzie krzepnięcia prowadzą do znacznego rozcieńczenia krwi, co może być przyczyną niedoboru żelaza.
Niedobór żelaza w ciąży to najczęstsza przyczyna niedokrwistości. U kobiet ciężarnych znacznie wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, szczególnie w III trymestrze, gdzie dzienne zapotrzebowanie to około 6 mg na dobę. Do niedoborów może dojść za sprawą zaburzenia gospodarki żelazem, czyli nieprawidłowego wchłaniania, zwiększonej utraty lub ujemnego bilansu ustrojowego. W opracowaniu przedstawiono konsekwencje niedoboru żelaza w ciąży oraz leczenie w takim wypadku.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „To powinniśmy wiedzieć” skupiamy się m.in. na antykoncepcji długoterminowej. Wkładka domaciczna to sposób zabezpieczenia przed ciążą, który nie wymaga codziennego zaangażowania w przyjmowanie pigułek, ma wysoką skuteczność działania, a działania niepożądane w jej wypadku są akceptowalne. Wyróżnia się wkładki oparte na mechanizmie uwalniania jonów miedzi lub innych metali bądź progestagenów. W opracowaniu antykoncepcja długoterminowa została opisana w odniesieniu do przypadku klinicznego pacjentki otyłej z obciążonym wywiadem chorobowym.
W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „Laserowa rewitalizacja pochwy”. To istotne zagadnienie w kontekście zmian zachodzących w kobiecym ciele na przestrzeni lat. Z czasem fizjologia żeńska ulega zmianom, co może doprowadzić do nadmiernego rozluźnienia pochwy, uszkodzenia mięśni dna miednicy a następnie np. do wysiłkowego nietrzymania moczu czy dyskomfortu podczas odbywania stosunków seksualnych. Wyróżnia się różnorodne możliwości terapeutyczne w tym właśnie laserową rewitalizację pochwy, którą wyróżnia bezpieczeństwo i skuteczność. W najnowszym numerze skupiamy się na wykorzystaniu laserów w rewitalizacji pochwy.
Polecamy Państwu artykuł pt. „Menopauzalna terapia hormonalna u pacjentek po 60. roku życia w świetle najnowszych zaleceń”, w którym omawiamy tę kwestię na przykładzie opisu przypadku 61-letniej pacjentki przyjmującej menopauzalną terapię hormonalną od 9 lat. Ponadto w opracowaniu znajdą Państwo wskazania i przeciwwskazania do hormonalnej terapii menopauzy.
W niniejszym wydaniu poruszamy także bardzo istotny, a zarazem wymagający delikatności temat, z którym ginekolog może spotkać się w swojej praktyce – dzieci wykorzystywane seksualnie. W opracowaniu uwzględniono problemy psychosocjalne, prawne, seksuologiczne oraz etyczne. Dr n. med. Grażyna Jarząbek-Bielecka podkreśla, że dzieci wykorzystane seksualnie mogą być w każdym wieku, a przypadki wykorzystywania zdarzają we wszystkich środowiskach.