Laseroterapia wrażliwych stref intymnych obejmuje szereg nieinwazyjnych i nieoperacyjnych procedur. Opiera się na precyzyjnym i w pełni kontrolowanym działaniu termoablacyjnym lasera. Zabiegi wykonywane laserem służą regeneracji i odmłodzeniu zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych żeńskich narządów płciowych. Laseroterapia to idealne rozwiązania dla wszystkich kobiet, niezależnie od wieku czy dolegliwości.
POLECAMY
Jest to metoda dla młodych kobiet z problemami poporodowymi, dla pań w okresie menopauzy, gdzie za pomocą lasera zwalcza się efekt suchości, podrażnienia oraz dla kobiet w średnim wieku borykających się ze wstydliwym problemem nietrzymania moczu. Zabiegi te znacząco poprawiają stan zdrowia kobiety, jej samopoczucie oraz satysfakcję seksualną dla obojga partnerów.
W medycynie estetycznej stosuje się lasery zarówno nisko-, średnio-, jak i wysokoenergetyczne, takie jak laser CO2, Nd:Y-AG czy argonowy. W zależności od obszaru ingerencji należy dobrać odpowiedni rodzaj lasera o odpowiedniej długości promienia. Wszystkie lasery odpowiednio stosowane zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.
Energia lasera oddziałuje na tkanki pochwy poprzez efekt termiczny. Precyzyjne działanie lasera może obejmować obszary: przedsionka pochwy, ujścia cewki moczowej czy przednią ścianę pochwy. Podgrzanie kolagenu prowadzi do jego natychmiastowego skurczenia się, włókna stają się krótsze i grubsze, a tkanka z nich zbudowana zwiększa swoje napięcie i kurczy się. Jednoczasowo rozpoczyna się proces remodelingu kolagenu i neokolagenezy. W rezultacie uzyskuje się tkankę o młodszym wyglądzie, dobrze napiętą i bardziej elastyczną. Głównym efektem jest niwelowanie objawów zespołu rozluźnienia mięśni dna miednicy.
Problem ten jest bardzo dotkliwy w grupie kobiet młodych, u których po porodach drogami natury dochodzi do pogorszenia struktury mięśni dna miednicy, co w konsekwencji zmniejsza jakość tkanki i elastyczność pochwy. Podobne problemy, powstające jednakże w nieco odmiennym mechanizmie, spotyka się u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, gdzie spadek estrogenów doprowadza do suchości, zmian atroficznych w śluzówce pochwy, zwiotczenia kolagenu i wtórnego rozluźnienia tkanki.
Problem spadku jakości życia seksualnego, będący następstwem zespołu luźnej pochwy, dotyczy 43–88% kobiet, z co najmniej jednym porodem drogami natury w wywiadzie. U pacjentek tych znacznie spada wrażliwość pochwy na bodźce seksualne.
Problemy stref intymnych w większości mogą być rozwiązane dzięki laseroterapii. W zabiegach tych uzyskuje się następujące efekty:
- poprawę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych,
- wybielenie części intymnych,
- zmniejszenie nadmiernej pigmentacji przedsionka pochwy,
- likwidację objawów wysiłkowego nietrzymania moczu,
- poprawę elastyczności pochwy,
- leczenie poporodowych zmian w strukturze pochwy,
- zwężenie przedsionka pochwy,
- leczenie suchości i pieczenia pochwy,
- leczenie zanikowego zapalenia pochwy,
- ujędrnienie/lifting warg sromowych,
- zabiegi estetyczne w okolicach intymnych, takie jak: redukcja rozstępów, blizn, resurfacing, peeling,
- uzyskanie zwiększonej satysfakcji seksualnej.
Mechanizm odmładzania skóry oraz redukcji jej defektów za pomocą lasera CO2 bazuje na zjawisku remodelingu kolagenu. Część włókien ulega całkowitemu termicznemu zniszczeniu na skutek bezpośredniego działania lasera, a inne pobudzane są do przebudowy poprzez mechanizmy obronne stymulowanej ciepłem tkanki. Procesy te prowadzą do przywrócenia skórze prawidłowej faktury oraz jej naturalnych właściwości.
Frakcyjny typ pracy lasera gwarantuje bezpieczną i najbardziej efektywną przebudowę kolagenu. Działanie lasera doprowadza do wytworzenia w tkance selektywnych mikroobszarów, w których dochodzi do jej punktowego przegrzania oraz częściowego wyparowania. Termiczne oddziaływanie w licznych, odseparowanych od siebie punktach maksymalnie pobudza skórę do wytwarzania nowego kolagenu, zaś strefy tkanki nienaruszonej pomiędzy tymi punktami przyspieszają jej regenerację.
W ginekologii estetycznej głównym celem zastosowania lasera frakcyjnego jest poprawa jędrności i elastyczności oraz przywrócenie należytej grubości tkanki pochwy i warg sromowych. Oddziaływanie frakcyjne lasera na śluzówkę pochwy jest procesem znacznie bardziej złożonym niż w przypadku przebudowy kolagenu w skórze.
Silne pochłanianie światła przez śluzówkę już na etapie nabłonka, a tym samym szybkie nagrzewanie ściany pochwy, wymaga odpowiedniego doboru parametrów impulsu lasera. Zachowanie właściwej, precyzyjnie określonej proporcji pomiędzy punktową waporyzacją i koagulacją tkanki jest kluczowe dla uzyskania efektywnej przebudowy kolagenu w śluzówce bez powikłań i nasilonych efektów ubocznych.
Niewłaściwe działanie laserem frakcyjnym na śluzówkę może skutkować groźnymi powikłaniami w postaci wielomiejscowego nadmiernego zwłóknienia śluzówki lub wyparowania jej na całej grubości pochwy.
W ginekologii ze względu na specyficzne uwarunkowania morfologiczne pochwy wymagany jest laser emitujący tzw. podwójne impulsy światła – o odpowiednio opracowanym dwufazowym kształcie. Tylko takie działanie lasera gwarantuje równowagę pomiędzy efektem punktowej ablacji a towarzyszącym mu efektem termicznym.
Typowe dermatologiczne lasery CO2 emitujące wyłącznie pojedyncze, jednofazowe impulsy – których czas trwania jest bardzo krótki, tzw. ultrapulsy – nie pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu koagulacji tkanki pochwy przy jednoczesnym odpowiednio głębokim jej odparowaniu.
Dostosowanie frakcyjnego lasera CO2 do warunków ginekologii estetycznej jedynie pod względem akcesoriów zabiegowych nie zapewnia uzyskania pożądanych efektów klinicznych.
Na rynku występują lasery frakcyjne CO2 specjalnie dedykowane do pracy w nieinwazyjnej ginekologii estetycznej. Typowa jest dla nich emisja dwufazowych impulsów światła, bezpieczna dla śluzówki w tych warunkach anatomicznych. Ważny jest również aplikator endowaginalny. Doskonale sprawdzają się te z gładką częścią roboczą, pozbawione charakterystycznego „koszyczka”. Dzięki temu wprowadzenie takiego aplikatora do pochwy nie stanowi trudności, a dla pacjentki wiąże się z mniejszym dyskomfortem. Również medycznie kwestia gładkiego aplikatora nie jest obojętna, ponieważ przy braku poświaty z koszyczka aplikatora tkanka naświetlana jest równomiernie i jednorodnie.
Tab. 1. Zastosowanie lasera w ginekologii i dermatologii
Ginekologia estetyczna | Chirurgia ginekologiczna | Dermatologia |
|
|
|
Czas potrzebny na kompleksowe wykonanie zabiegu zazwyczaj nie przekracza 15 minut. Po zamocowaniu aplikatora w uchwycie ramienia optycznego wprowadza się go do wnętrza pochwy i naświetla śluzówkę na całym jej obwodzie, systematycznie wysuwając aplikator o ok. 1 cm. Idealnie jest, gdy laser dysponuje szerokim zakresem nastaw energii światła, dzięki temu do każdego ze wskazań klinicznych możliwy jest dobór optymalnych i zarazem maksymalnych bezpiecznych parametrów zabiegowych.
Nawet u pacjentów z niską odpornością na ból znieczulenie nie jest konieczne. W trakcie zabiegu pacjentka odczuwa ciepło w miejscu działania wiązki laserowej, natomiast po jego zakończeniu brak jest jakiegokolwiek dyskomfortu.
Przeciwwskazania do laseroterapii – miesiączka, aktywna infekcja grzybicza, bakteryjna lub inny aktywny stan zapalny, obciążony wywiad onkologiczny w obrębie narządu rodnego, ciąża.
Kwalifikacja do zabiegu obejmuje – badanie ginekologiczne, aktualną cytologię, ultrasonografie (USG) narządu rodnego.
Najlepszy moment na przeprowadzenie laseroterapii to 2–3 dni po zakończonej miesiączce.
Postępowanie po zabiegu – do współżycia można powrócić po 5–7 dniach od zabiegu. Przez ten czas pacjentka powinna unikać ćwiczeń fizycznych, sauny, basenu. Do mycia miejsc intymnych nie stosuje się w tym czasie mydła ani środków myjących na bazie alkoholu. Można zastosować globulki z kwasem hialuronowym w celu przyspieszenia regeneracji śluzówki pochwy.
Już po pierwszym zabiegu pacjentka odczuje zdecydowaną poprawę. Efekt obkurczenia pochwy jest już widoczny po około tygodniu od zabiegu. Podobnie, po ok. 7 dniach, pojawiają się pierwsze efekty leczenia nietrzymania moczu. Proces odmładzania zewnętrznych narządów płciowych czy rozjaśnienie plam lub przebarwień, leczenie blizn po nacięciu krocza czy blizny po cięciu cesarskim wymaga dłuższego czasu.
Laseroterapia jest dziś bardzo szeroko stosowana w medycynie/ginekologii estetycznej. Przeciwwskazania do niej są nieliczne, czas zabiegu relatywnie krótki, a efekty pojawiają się szybko, przynosząc satysfakcję zarówno lekarzowi, jak i pacjentce.
Piśmiennictwo
- Szymańczyk J., Michalska I., Gołębiowska A. Zastosowanie laserów wysokoenergetycznych w dermatologii. Medycyna 2000; 59/60: 25–29
- Tazbir M., Kaszuba A., Czyż P., Podgórna K., Pastuszka M. Rola laseroterapii w dermatologii – aspekty kliniczne. Acta clin et Morph. 2015; 15 (2): 36–39.
- Paszkowski T., Skrzypulec-Plinta V., Barwijuk A. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej w sprawie nowoczesnych metod terapii w przypadku zespołu rozluźnienia pochwy. Polskie Towarzystwo Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej, 1–13.
- Rechberger T., Jakowicki J.A. Nietrzymanie moczu u kobiet. Bifoliu, Lublin 2005.
- Stachowiak G., Pertyński T. Kliniczne aspekty atrofii urogenitalnej u kobiet. Przegląd Menopauzalny 2011; 1: 1–4.
- Cai L., Zhang B., Lin H. Does vaginal delivery affect postantal coitus? Int J Impot Res 2014; 26 (1): 24–27.
- www.beladona.pl.