Temat dwudziestego siódmego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Algorytm terapeutyczny w krwawieniach młodocianych”. Omawiamy to zjawisko charakteryzujące się obfitymi krwawieniami ze skrzepami, trwające ponad 7 dni, gdy utrata krwi przekracza 80 ml.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Zakażenie HPV, czyli wirusem brodawczka ludzkiego może wywoływać łagodne zmiany skórne, jednak przyczynia się także do zmian złośliwych, jak rak szyjki macicy, odbytu czy prostaty. Do zakażenia HPV zazwyczaj dochodzi drogą płciową i zwykle ma to miejsce około 15-25 roku życia. Szczególnie narażone na zakażenie są kobiety. Najczęściej infekcja ma charakter incydentalny, jednak gdy choroba utrzymuje się ponad 24 miesiące, mówi się o charakterze przewlekłym, który jest najważniejszym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy.
Po raz kolejny na łamach naszego czasopisma powracamy do problemu, jakim jest zespół pęcherza nadreaktywnego. Eksperci wskazują, że „jest to nagła, nieodparta potrzeba oddania moczu z lub bez epizodów nietrzymania moczu. Przed postawieniem diagnozy należy jednak wykluczyć inne przyczyny podobnych objawów, takie jak infekcja dróg moczowych, moczówka prosta, cukrzyca czy nowotwór pęcherza moczowego”. W niniejszym numerze zespół pęcherza nadreaktywnego omawiamy na podstawie przypadku 34-letniej pacjentki, u której wywiad wykazał częste oddawanie moczu, także w godzinach nocnych, któremu towarzyszył ból w okolicy nadłonowej.
Wymieniając metody leczenia niepłodności, należy zwrócić uwagę na zapłodnienie pozaustrojowe, które budzi liczne kontrowersje, lecz wciąż zyskuje nowych zwolenników. Mają na to wpływ coraz częstsze problemy z reprodukcją. W opracowaniu przedstawiono kwalifikację do zapłodnienia in vitro, opis procedur nakierowanych na mężczyznę oraz na kobietę oraz diagnostykę preimplantacyjną. Zachęcamy do lektury niezwykle ciekawego artykułu pt. „Zapłodnienie pozaustrojowe – metoda in vitro jako metoda leczenia niepłodności”.
W najnowszym numerze omawiamy także leczenie osteoporozy pomenopauzalnej. Osteoporoza dotyczy coraz większej części populacji i jest już problemem społecznym. Do jej czynników ryzyka zalicza się m.in. płeć żeńska, grupa etniczna, wiek i wczesna menopauza. Podstawę w tym przypadku stanowi profilaktyka, w tym dieta. Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej polega przede wszystkim na unikaniu złamań niskoenergetycznych i zapobieganiu kolejnym.