Temat dwudziestego szóstego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Ocena skuteczności i wskazań do stosowania produktu leczniczego inVag® w populacji polskich pacjentek zgłaszających się do poradni ginekologicznych”. Prezentujemy opis badania przeprowadzonego przez 177 lekarzy ginekologów z całego kraju, podczas 2 kolejnych wizyt u 3540 kobiet. Zapraszamy do lektury!
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Drożdżakowe zapalenie pochwy lub sromu co najmniej raz w życiu dotyka aż 75% kobiet i jest jedną najczęstszych przyczyn wizyty u ginekologa. W kobiecej pochwie dominują bakterie tlenowe z rodzaju Lactobacillus, które wpływają na homeostazę tego środowiska. Jednak równowaga bywa zaburzona np. przez ogólny stan zdrowia, stres czy dietę. Wówczas może dojść do zapalenia grzybiczego pochwy, którego najczęstszym czynnikiem etiologicznym jest Candida albicans. W opracowaniu przedstawiono objawy, rozpoznanie drożdżakowego zapalenia pochwy, leczenie (także u ciężarnych) i opis przypadku.
Ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się opryszczka narządów płciowych. To jedna z chorób najczęściej przenoszonych droga płciową, która wywołuje różnego rodzaju kliniczne schorzenia. Dodatkowo istnieją różnice w częstości jej występowania w zależności od populacji. Ryzyko zakażenia uwarunkowane jest wiekiem, płcią, wzmożoną ekspozycją seksualną wieloma partnerami seksualnymi w całym życiu i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym numerze opryszczkę narządów płciowych przedstawiamy na przykładzie opisu przypadku 23-letniej nieródki z silnymi dolegliwościami narządów płciowych.
W rubryce „To wiedzieć powinniśmy” znajdą Państwo tekst, w którym omawiamy nowoczesne metody antykoncepcji. To aktualne i ważne zagadnienie ze względu na rosnącą świadomość w tej dziedzinie. Pacjenci oczekują od lekarza szczegółowych informacji oraz najlepszego doboru środków. Ponadto nowoczesne metody antykoncepcji to według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jedyny sposób na przeciwdziałanie niechcianym ciążom oraz ich przerywaniu.
Polecamy także lekturę artykułu będącego kontynuacją tekstu z ostatniego numeru „Choroby gastrologiczne w czasie ciąży – co lekarz ginekolog wiedzieć powinien. Część II. Choroby wątroby i dróg żółciowych”. Autor wskazuje na zmiany organizmu w ciąży, które wpływają na możliwości pojawianie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Podkreśla przy tym istnienie grupy patologii związanych z uszkodzeniem wątroby w czasie ciąży. W opracowaniu przedstawia następujące choroby wątroby i dróg żółciowych: niepowściągliwe wymioty ciężarnych, ostre stłuszczenie wątroby u ciężarnych, wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych oraz zespół HELLP.
W niniejszym numerze prezentujemy również trendy w profilaktyce osteoporozy. To istotna kwestia ze względu na ciągle rosnącą liczbę chorych oraz fakt, że osteoporoza stała się problemem społecznym. W związku z tym opisujemy postępowanie, które zakłada pierwotna i wtórna profilaktyka osteoporozy, a także profilaktyka trzeciej fazy.