Temat dwudziestego ósmego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Rekomendacje w stosowaniu Fe w położnictwie i ginekologii”. Niedobory żelaza wiążą się głównie z niewłaściwą dietą. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet ciężarnych i w wieku rozrodczym, dlatego tak ważna jest suplementacja żelaza w ciąży.
Ostatnie badania dowodzą, że niedokrwistość w ciąży wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu, a dzieci matek, które stosowały suplementację żelaza w ciąży, mają wyższą masę urodzeniową. „Wykazano również silny związek pomiędzy poziomem żelaza u noworodków a rozwojem zdolności poznawczych, jak również dostępnością żelaza we wczesnej fazie życia a rozwojem układu nerwowego i funkcjonowaniem w późniejszym życiu” – piszą eksperci.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „To wiedzieć powinniśmy” znajdą Państwo tekst pt. „Kłykciny kończyste – nowości w terapii”. Dr Beata Sterlińska-Tulimowska wskazuje na wzrost zapadalności na choroby związane z zakażeniami genitalnymi typu wirusa HPV. W opracowaniu znajdą Państwo epidemiologię, obraz i objawy kliniczne zakażeń genitalnych typami wirusa HPV, diagnostykę oraz leczenie. W leczeniu wymienia się metody do samodzielnego stosowania, metody stosowane w leczeniu ambulatoryjnym oraz leczenie chirurgiczne, laseroterapię czy nową metodę leczenia kłykcin kończystych, czyli terapię fotodynamiczną.
Zachęcamy także do zapoznania się artykułem pt. „Przezpochwowe udrażnianie jajowodów – nietypowy przypadek”. Niedrożność jajowodów to najczęstszy powód niepłodności kobiecej. Do jej przyczyn zalicza się przeszkody w jajowodzie, zniszczenie śluzówki jajowodów, zrosty okołojajowodowe wywołane przez chorobę zapalną miednicy mniejszej. W najnowszym numerze omawiamy udrażnianie jajowodów na podstawie opisu przypadku 33-letniej kobiety, która po kilku latach nieudanych prób zajścia w ciążę zdecydowała się na rozpoczęcie leczenia w kierunku niepłodności.
Zaburzenie równowagi ekosystemu pochwy sprzyja rozwojowi chorób układu moczowo-płciowego. Zbyt agresywna higiena i środki do higieny intymnej stosowane w nadmiarze, irygacje dopochwowe, antybiotykoterapia czy zaburzenia gospodarki hormonalnej uszkadzają prawidłową florę bakteryjną. Ponadto choroby układu moczowo-płciowego mają tendencję do częstych nawrotów wpływając na codzienne funkcjonowanie. Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek wskazuje w tekście na znaczenie probiotyków w profilaktyce.
Ponadto na łamach naszego czasopisma ponownie pojawia się mio-inozytol. Prezentujemy stosowanie tego środka w leczeniu niepłodności. W tekście znajdą Państwo krótki opis przyczyn niepłodności u kobiet i mężczyzn, opis mio-inozytolu i przedstawienie badań tego leku na populacji polskiej.