Temat dwudziestego dziewiątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Najnowsze wytyczne postępowania w przypadku bakteryjnej waginozy w ciąży”. Bakteryjna waginoza to najczęstsze schorzenie pochwy, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z tym tematem.
Eksperci wskazują, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zachoruje na bakteryjną waginozę. Leczenie w takich wypadkach bywa trudne, ponadto choroba ta ma tendencję do nawrotów. Jeśli chodzi o leczenie w ciąży, lekarz powinien wybrać najlepszą metodę analizując indywidualny stan chorej z uwzględnieniem ryzyka ciąży. Bakteryjna waginoza jest także problemem ze względu na rosnący odsetek odporności wywołujących ją szczepów.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Serdecznie polecamy artykuł pt. „Znieczulenie zewnątrzoponowe i inne metody łagodzenia bólu porodowego”. Bardzo silne dolegliwości bólowe podczas porodu (lub niemożliwe do wytrzymania) zgłasza większość kobiet. Mają one negatywny wpływ na matkę i dziecko – to przyczyna ogromnego stresu i hiperwentylacji rodzącej. W świetle tych faktów dobór odpowiedniej metody łagodzenia bólu porodowego jest niezwykle istotny. Złotym standardem w tej dziedzinie pozostaje znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe z dostępu lędźwiowego, które szeroko omawiamy w niniejszym numerze. W tekście zostały opisane także inne metody łagodzenia bólu porodowego.
W rubryce „Przypadek kliniczny – ginekologia” omawiamy półpasiec w ciąży na podstawie opisu przypadku. „Wirus ospy wietrznej i półpaśca (ang. varicella zoster virus – VZV) należy do DNA wirusów z rodziny Herpesviridae i odpowiada za kliniczne występowanie ospy wietrznej i półpaśca” – pisze dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek. Wskazuje ona na fakt, że półpasiec w ciąży nie jest groźny dla płodu w przeciwieństwie do ospy wietrznej.
Kriochirurgia w ginekologii to metoda doceniana zarówno przez pacjentów, jak i ginekologów. Jest bezbolesna i bezkrwawa, ponieważ nie narusza ciągłości leczonej tkanki. Działanie kriochirurgii polega na szybkim zamrożeniu zmienionej chorobowo tkanki, co prowadzi do jej destrukcji. Kriochirurgia w ginekologii najczęściej stosowana jest w przypadku nadżerki – stopień zaawansowania nadżerki decyduje o stopniu mrożenia. Zachęcamy do zapoznania się tekstem autorstwa dr n. med. Karoliny Waleśkiewicz pt. „Kriochirurgia w ginekologii. Opis przypadku”.
Godny uwagi jest także tekst pt. „Metformina w leczeniu zespołu policystycznych jajników”. Metformina „to lek o działaniu korygującym zaburzenia metaboliczne, który swoje działanie rozwija przez okres miesięcy i zgodnie z mechanizmami patofizjologicznymi prowadzi do odtworzenia prawidłowego wydzielania hormonów osi podwzgórze – przysadka – jajnik”. Leczenie zespołu policystycznych jajników ma duże znaczenie ze względu na jego coraz częstsze występowanie.