W najnowszym wydaniu czasopisma Forum Położnictwa i Ginekologii poruszamy temat zaburzeń oddychania w grupie „późnych wcześniaków". Wymieniamy też wybrane objawy niepożądane izotretynoiny obserwowane w ginekologii. Izotretynoina jest stosowana w dermatologii do leczenia trądziku. Terapia może powodować suchość pochwy, co predysponuje do zwiększonej częstości infekcji intymnych oraz dysfunkcji seksualnych. Przedstawiamy również najnowsze wytyczne postępowania w przypadku porodu przedwczesnego. Zapraszamy do lektury!
KRWAWIENIA ORAZ PLAMIENIA ŚRODCYKLICZNE W TRAKCIE STOSOWANIA DOUSTNEJ ANTYKONCEPCJI HORMONALNEJ
Stosowanie nowoczesnych metod antykoncepcyjnych nierozerwalnie łączy się ze zmianą wzorca krwawień, która zwykle ma charakter przejściowy, jest jednak osobniczo zmienna. W przypadku przedłużania się dolegliwości zawsze należy poszukać innych przyczyn krwawienia. Wybór najlepszej metody antykoncepcji bywa niekiedy poważnym wyzwaniem dla lekarza ginekologa. Wymaga doświadczenia oraz dobrej współpracy lekarz–pacjent. Zapewnienie konkretnych i rzetelnych informacji przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej może zwiększyć stopień jej akceptacji oraz kontynuację stosowania, a tym samym lepszą skuteczność działania antykoncepcyjnego.
ZASTOSOWANIE INOZYTOLI W GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWIE
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych. Dotyka 10–15% kobiet w wieku rozrodczym i stanowi jedną z głównych przyczyn niepłodności w krajach wysokorozwiniętych. Ta nieprawidłowość metaboliczna występuje u dużej części kobiet z nadwagą i otyłością. W badaniach stwierdzono znaczne zmniejszenie stężenia mio-inozytolu u kobiet z insulinoopornością w przebiegu zespołu policystycznych jajników na skutek występującej w nim hiperinsulinemii, która odpowiada za zaburzenie metabolizmu tego związku w organizmie. Zasadne zatem wydaje się terapeutyczne unormowanie gospodarki inozytolowej w celu poprawy jakości życia pacjentek cierpiących na PCOS.
DIKLOFENAK SODOWY - RATUNEK W BÓLU PO ZABIEGACH GINEKOLOGICZNYCH
Powikłaniem operacji ginekologicznych jest ból o różnym nasileniu i pochodzeniu. W codziennej praktyce należy starannie dobrać lek, który będzie dopasowany do potrzeb pacjentek. W rdzeniu kręgowym i mózgu dochodzi do syntezy i aktywacji różnych układów receptorowych, a także do syntezy różnych związków modyfikujących odczuwanie bólu. W leczeniu bólu zastosowanie mają przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak diklofenak, które działają poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn (PG) dzięki blokowaniu enzymów cyklooksygenazy-1 (COX-1) i COX-2 ze względną równoważną siłą.