Specyficzne dermatozy ciążowe stanowią heterogenną grupę chorób skóry przebiegających z uporczywym, przewlekłym (trwającym ponad sześć tygodni) świądem, które po zmianach w klasyfikacji obejmują:
POLECAMY
- atopowe wykwity ciążowe (atopic eruption of pregnancy – AEP),
- polimorficzne osutki ciężarnych (polymorphic eruption of pregnancy – PEP),
- pemfigoid ciężarnych (pemphigoid gravidarum – PG),
- ciążową cholestazę wewnątrzwątrobową (intrahepatic cholestasis in pregnancy – ICP).
Podczas ciąży skóra podlega licznym zmianom wskutek przestrojenia hormonalnego, immunologicznego i metabolicznego. Czynniki hormonalne to podwyższone stężenia steroidów płciowych: estrogenów (głównie estriolu i pojawiającego się wyłącznie w ciąży estetrolu), progesteronu, hormonu stymulującego melanocyty (melanocyte-stimulating hormone – MSH) oraz glikokortykosteroidów (zwłaszcza kortyzolu). Zmiany ogólnoustrojowe w ciąży wpływają na występowanie fizjologicznych zmian skórnych, które obejmują nasilenie pigmentacji (melasma – maska ciąży i chloasma – ostuda ciążowa), destrukcję tkanki łącznej (striae – rozstępy), przekrwienie (teleangiektazje – pajączki naczyniowe), rumień, nasilenie funkcji gruczołów łojowych i potowych oraz obniżoną aktywność gruczołów apokrynowych [1]. Skutkiem nasilenia tych zmian wraz z trwaniem ciąży oraz predyspozycji genetycznych jest występowanie chorób skóry swoistych dla ciąży. Wiodącym objawem tych schorzeń jest uporczywy świąd skóry. Badania epidemiologiczne wskazują, że 18–40% kobiet ciężarnych odczuwa świąd skóry [2, 3]. Może on występować tylko miejscowo, głównie w okolicy piersi, brzucha i na kończynach, jak również w postaci uogólnionej, na skórze całego ciała.
W 2007 r. Międzynarodowe Forum Badań nad Świądem (International Forum for Study of Itch – IFSI) [4] ustanowiło nową klasyfikację przewlekłego świądu, która pozwala przyporządkować wszystkich pacjentów z tym objawem do jednej z trzech grup, obejmujących:
- osoby ze świądem na zmienionej chorobowo (zapalnie) skórze,
- osoby ze świądem na skórze niezmienionej chorobowo,
- o...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!