Chemio- i radioterapia prowadzą do niedoboru estrogenów u pacjentek onkologicznych. Atrofia pochwy i sromu (vulvovaginal atrophy – VVA) jest jednym z długotrwałych skutków ubocznych tego typu leczenia, przyczynia się do problemów i dysfunkcji seksualnych.
POLECAMY
Kobiety doświadczające objawów VVA odczuwają dyskomfort w codziennym życiu, występuje u nich uczucie suchości, swędzenia, pieczenia i bólu. Istnieje związek między suchością pochwy a bolesnym stosunkiem płciowym – nieodpowiednie nawilżenie jest częstą przyczyną dyspareunii (tj. nawracającego lub uporczywego bólu podczas aktywności seksualnej). Zmniejszone ilości estrogenu powodują również, że wyściółka pochwy staje się cieńsza, mniej elastyczna i delikatniejsza [1, 2].
Estrogen podawany ogólnoustrojowo lub dopochwowo jest jedną z opcji terapeutycznych w przypadku objawów VVA od umiarkowanych do ciężkich u zdrowych kobiet, nie jest jednak wskazany u pacjentek z nowotworami hormonozależnymi. Dlatego środki niehormonalne są zalecane jako leczenie pierwszego rzutu u kobiet z suchością pochwy po chemio- i radioterapii [3].
Istnieje kilka niehormonalnych opcji leczenia objawów atrofii pochwy, ale większość lubrykantów lub środków nawilżających to środki przeznaczone do stosowania bezpośrednio przed aktywnością seksualną i nie ma dowodów na jakiekolwiek długoterminowe dopochwowe działanie terapeutyczne. Z kolei emulsja (krem) typu Prurifem firmy Kadefarm to preparat o fizjologicznym pH, oparty na liposomach aloesu...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!