Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety na różnych etapach życia mogą predysponować do występowania infekcji intymnych. Stres, zmiany klimatu, obniżenie odporności, stosowanie poszczególnych leków, choroby współistniejące czy nieodpowiednia dieta także wpływają na dobrostan błon śluzowych okolic sromu i pochwy. Wobec tak szerokiego spektrum czynników ryzyka problem infekcji intymnych jest powszechny i warto przeanalizować możliwości farmakologicznego leczenia tego stanu. Na podstawie analizy podstawowych i dodatkowych badań laboratoryjnych można odpowiednio dobrać celowaną terapię.
POLECAMY
Co, jeśli problem infekcji intymnych ma charakter przewlekły, oporny na leczenie lub celowana terapia jest nieefektywna? Należy wziąć pod uwagę wprowadzenie dodatkowych środków wspomagających leczenie, które wspierają regenerację błony śluzowej i zmniejszają dolegliwości w przebiegu infekcji intymnej [1].
Infekcje intymne
Spektrum objawów towarzyszących infekcji intymnej jest szerokie i obejmuje m.in.:
- uporczywy świąd,
- uczucie suchości,
- dyspareunię,
- punktowe krwawienia z błony śluzowej.
Na skutek infekcji głębiej położonych struktur najczęściej dochodzi do zainfekowania struktur położonych poniżej, więc w sytuacji wystąpienia zmian infekcyjnych w obrębie pochwy czy szy...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!