Menopauza to zjawisko, które nieuchronnie pojawia się w życiu każdej kobiety. Większość kobiet doświadcza menopauzy w wieku 45–55 lat [1]. Okres ten charakteryzuje się utratą funkcji hormonalnej jajników.
Hormonalna terapia menopauzalna (HTM) jest najskuteczniejszym sposobem leczenia objawów menopauzy. To sprawdzona forma terapii w walce z uderzeniami gorąca, w leczeniu objawów związanych z atrofią sromu i pochwy oraz w zapobieganiu utracie masy kostnej. Suplementacja hormonów płciowych, czyli wspomniana hormonalna terapia menopauzalna, opiera się na stosowaniu dwóch rodzajów terapii: monoterapii estrogenowej lub terapii łączonej estrogenowo-progesteronowej. U kobiet w wieku menopauzalnym z zachowaną macicą leczenie estrogenami jest zawsze łączone z progestagenami w celu ochrony endometrium przed hiperplazją. Dostępne dowody wskazują, że stosowanie schematów ciągłej złożonej terapii estrogenowo-progesteronowej zmniejsza częstość występowania rozrostu i raka endometrium [2].
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów różniących się zarówno substancjami czynnymi, jak i schematami, dawkami oraz drogami ich podawania. Poprzez stosowanie hormonalnej terapii menopauzalnej dąży się do tego, by dawki hormonów były jak najmniejsze, gdyż ogranicza to możliwe działania niepożądane.
Jednym z obecnie dostępnych leków jest Cliovelle® – zawiera niższą dawkę hormonów w porównaniu do innych kuracji HTM. Tabletki składają się z dwóch składników aktywnych, które naśladują żeńskie hormony płciowe: 1 mg estradiolu oraz 0,5 mg noretysteronu (w postaci octanu).
Noretysteron (NET) był pierwszym zsyntetyzowanym i kliniczni...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!