Kwas hialuronowy łącząc się z cząsteczkami białek tworzy sieci proteoglikanowe zatrzymujące wodę, w konsekwencji poprawia nawodnienie tkanek oraz transport substancji odżywczych zapewniając tym samym prawidłowe napięcie tkanek, trofizm i elastyczność, co przyczynia się do regeneracji nabłonka zarówno w atrofii, jak i dystrofii nabłonka pochwy. Znajdując się w macierzy pozakomórkowej, moduluje działanie cytokin prozapalnych oraz migrację komórek, co korzystnie wpływa na proces gojenia się ran i prawidłowe nabłonkowanie. Preparaty
Chlorivag® i Albivag® dzięki unikatowej kompozycji substancji czynnych wspomagają produkcję śluzu i utrzymują prawidłowe nawilżenie błon śluzowych, przyspieszają gojenie i regenerację mikrourazów nabłonka pochwy, zapobiegają nawracającym infekcjom bakteryjnym błon śluzowych oraz utrzymują prawidłowe środowisko pochwy.
Kwas hialuronowy jest składnikiem licznych elementów tkankowych u człowieka, występuje głównie w tkance łącznej, ciałku szklistym oka, maziówce stawów oraz pępowinie [1].
POLECAMY
Jest glikozaminoglikanem – tworzy włókna tkanki łącznej. To naturalny składnik ludzkich tkanek, który nie wywołuje odczynów alergicznych i nie posiada właściwości drażniących. Jego średnia zawartość w organizmie dorosłego człowieka to ok. 15 g, przy czym połowa znajduje się w skórze [1–3]. W organizmie ludzkim jest biodegradowany przez enzymy endogenne (hialuronidazy), w konsekwencji czego nie dochodzi do kumulacji niebezpiecznych substancji [1, 4].
Właściwości fizykochemiczne kwasu hialuronowego są ściśle związane z jego strukturą, objętością układu oraz stężeniem. Jako sól sodowa (hialuronian sodu) w obecności wody tworzy on wiązania wodorowe, co określa się mianem higroskopijności [1, 5]. Dzięki temu kwas hialuronowy ma wpływ na nawilżenie, eliminuje tarcie oraz zwiększa przywieranie tkanek. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego ma możliwość 1000-krotnego zwiększenia swojej objętości – obrazując: 1 g może związać 6 l wody [1, 6].
Chlorivag® prezentuje szerokie spektrum przeciwzapalne: wspomaga produkcję śluzu i utrzymuje prawidłowe nawilżenie błon śluzowych, przyspiesza gojenie
i regenerację mikrourazów nabłonka pochwy, zapobiega nawracającym infekcjom bakteryjnym błon śluzowych, utrzymuje prawidłowe środowisko pochwy.
Uwodniony kwas hialuronowy funkcjonuje w skórze jak sito, moduluje przepływ wody i ogranicza przenikanie patogenów. Utrzymuje wiskoelastyczne zdolności tkanek. Jego deficyt zaburza funkcjonalność tych elementów, prowadzi do ich zmętnienia, zwiększonego tarcia tkanek, zmniejszenia nawilżenia skóry i jej zwiotczenia [1, 7]. Istotną rolę odgrywa również w ostatnim etapie gojenia się ran, gdy dochodzi do przebudowy tkanki. Takim samym prawom podlega jego działanie w nabłonku pochwy, który dzięki nawilżeniu kwasem hialuronowym staje się sprężysty, dobrze napięty
i o wzmocnionej konsystencji odporniej na działanie patogenów. Drobnocząsteczkowe fragmenty kwasu hialuronowego stymulują czynniki wzrostu (TGF-β1, TGF-β2) odpowiadające za tworzenie się blizny, a wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy pobudza TGF-β3 redukujący proces bliznowacenia [1, 8].
Wpływ kwasu hialuronowego na ekosystem pochwy
Czynniki zaburzające ekosystem pochwy, a tym samym wpływające na dyskomfort pacjentki to [1]:
- zabiegi chirurgiczne na szyjce macicy oraz w pochwie, również te związane z porodem drogami natury,
- zaburzenia hormonalne (przekwitanie, zaburzenia cyklu, ciąża),
- zaburzenia immunologiczne, np. immunosupresja w przebiegu terapii cytostatykami czy antybiotykami,
- reakcja popromienna, zwłaszcza po brachyterapii w procesie leczenia raka szyjki macicy i błony śluzowej macicy,
- leki dopochwowe o działaniu przeciwzapalnym i plemnikobójczym,
- inne czynniki, takie jak błędy higieniczne czy aktywność seksualna.
W okresie poporodowym, a szczególnie w czasie karmienia piersią, w wieku okołomenopauzalnym, po napromieniowaniu czy chemioterapii zdecydowanie nasila się suchość pochwy, wzrasta pH wydzieliny pochwowej oraz zaburzony jest metabolizm kolagenu, co wpływa na tempo i rozwój infekcji dróg rodnych [16–18].
Kwas hialuronowy, łącząc się z cząsteczkami białek, tworzy sieci proteoglikanowe zatrzymujące wodę. W konsekwencji poprawia nawodnienie tkanek oraz transport substancji odżywczych, zapewniając tym samym prawidłowe napięcie tkanek, trofizm i elastyczność, co przyczynia się do regeneracji nabłonka zarówno w atrofii, jak i w dystrofii nabłonka pochwy. Znajdując się w macierzy pozakomórkowej, moduluje działanie cytokin prozapalnych oraz migrację komórek, co korzystnie wpływa na proces gojenia się ran i prawidłowe nabłonkowanie [19, 20].
Chlorivag®
Preparatem mającym zastosowanie w leczeniu tych dolegliwości może być Chlorivag®, który w swoim składzie ma nie tylko kwas hialuronowy, ale też bromelainę oraz chlorheksydynę i witaminę E.
Dzięki takiej kompozycji substancji czynnych preparat Chlorivag® prezentuje szerokie spektrum przeciwzapalne:
- wspomaga produkcję śluzu i utrzymuje prawidłowe nawilżenie błon śluzowych,
- przyspiesza gojenie i regenerację mikrourazów nabłonka pochwy,
- zapobiega nawracającym infekcjom bakteryjnym błon śluzowych,
- utrzymuje prawidłowe środowisko pochwy.
Podobnym składem charakteryzuje się Albivag®, który prócz kwasu hialuronowego zawiera kwas borny oraz terpinen-4-ol, Dragocalm®(owies zwyczajny), olej ryżowy oraz półsyntetyczne glicerydy, co pozwala mu ograniczać infekcje grzybicze.

Chlorivag® działa przeciwzapalnie i zapobiega infekcjom, przyspiesza gojenie uszkodzeń nabłonka [14].
Udowodniono skuteczność globulek zawierających sól sodową kwasu hialuronowego w leczeniu uszkodzeń szyjki macicy po zabiegach elektrochirurgicznych i radiochirurgicznych. Lokalne zastosowanie kwasu hialuronowego w pochwie po radioterapii raka szyjki macicy lub endometrium korzystnie wpływa na gojenie się zmian w pochwie po napromienianiu oraz poprawia jakość życia.
Chlorivag® zalecany jest do długotrwałego stosowania profilaktycznego u pacjentek po leczeniu przeciwzapalnym, ze skłonnością do częstych infekcji (spowodowanych także przez aktywność sportową, pływanie w basenie, częste kąpiele w wannie), w okresie menopauzy i przyjmujących antykoncepcję hormonalną.
Chlorivag® działa zapobiegawczo i leczniczo w chorobach o charakterze zapalnym, infekcyjnym oraz z nieprawidłowymi zmianami w nabłonku pochwy. Przeciwdziała nawrotom stanów zapalnych śluzówki pochwy. Stabilizuje wydzielanie śluzu, wspomagając tym samym odbudowę i utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.
Jest rekomendowany w przypadku zaczerwienienia, świądu, pieczenia i podrażnienia spowodowanych różnymi typami chorób dróg rodnych o podłożu bakteryjnym i grzybiczym oraz wynikających ze zmian atroficznych w przebiegu niedoborów hormonalnych. Stosowany jest również jako terapia wspomagająca przed ginekologicznymi zabiegami chirurgicznymi i po nich.
Wskazania do stosowania preparatu Chlorivag®:
- uzupełnienie terapii przeciwzapalnej pochwy i sromu,
- profilaktyka przeciw nawrotom chorób śluzówki pochwy o charakterze zapalnym, dystroficznym i infekcyjnym,
- terapia wspomagająca w odbudowie prawidłowego nawilżenia śluzówki pochwy,
- silne działanie łagodzące w przypadku świądu, zaczerwienienia, podrażnienia, spowodowanych różnymi typami chorób w okolicy pochwy i sromu,
- terapia wspomagająca przed ginekologicznymi zabiegami chirurgicznymi i po nich.
Dawkowanie
Pacjentki po leczeniu przeciwzapalnym: dwa razy dziennie jedna globulka przez dwa dni; następnie jedna globulka co drugi dzień przez mniej więcej dwa tygodnie.
Pacjentki ze skłonnością do częstych infekcji, w okresie menopauzy, stosujące antykoncepcję hormonalną: dwa razy w tygodniu jedna globulka.
W terapii przewlekłej, powyżej półtora miesiąca, utrzymywać dawkowanie dwa lub trzy razy w tygodniu jedną globulkę.
Chlorivag® jest dostępny w aptekach bez recepty.
Albivag®
Na nawracające infekcje grzybicze pochwy rekomendowany jest Albivag® [15].
Albivag® daje spektakularne efekty w przypadku świądu, zaczerwienienia i podrażnienia wy...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!