Kwas hialuronowy jest składnikiem licznych elementów tkankowych u człowieka, występuje głównie w tkance łącznej, ciałku szklistym oka, maziówce stawów oraz pępowinie [1].
POLECAMY
Jest glikozaminoglikanem – tworzy włókna tkanki łącznej. To naturalny składnik ludzkich tkanek, który nie wywołuje odczynów alergicznych i nie posiada właściwości drażniących. Jego średnia zawartość w organizmie dorosłego człowieka to ok. 15 g, przy czym połowa znajduje się w skórze [1–3]. W organizmie ludzkim jest biodegradowany przez enzymy endogenne (hialuronidazy), w konsekwencji czego nie dochodzi do kumulacji niebezpiecznych substancji [1, 4].
Właściwości fizykochemiczne kwasu hialuronowego są ściśle związane z jego strukturą, objętością układu oraz stężeniem. Jako sól sodowa (hialuronian sodu) w obecności wody tworzy on wiązania wodorowe, co określa się mianem higroskopijności [1, 5]. Dzięki temu kwas hialuronowy ma wpływ na nawilżenie, eliminuje tarcie oraz zwiększa przywieranie tkanek. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego ma możliwość 1000-krotnego zwiększenia swojej objętości – obrazując: 1 g może związać 6 l wody [1, 6].
Chlorivag® prezentuje szerokie spektrum przeciwzapalne: wspomaga produkcję śluzu i utrzymuje prawidłowe nawilżenie błon śluzowych, przyspiesza gojenie
i regenerację mikrourazów nabłonka pochwy, zapobiega nawracającym infekcjom bakteryjnym błon śluzowych, utrzymuje prawidłowe środowisko pochwy.
Uwodniony kwas hialuronowy funkcjonuje...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!