Antykoncepcja, definiowana przez Światową Organizację Zdrowia jako świadome działanie mające na celu zapobieganie ciąży, stanowi podstawowy element kontroli urodzin. Stosowanie antykoncepcji pozwala zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej bądź jej zagnieżdżenia w macicy. Idealnie dobrana do pacjentki metoda zapobiegania ciąży powinna charakteryzować się wysoką skutecznością, niską ceną i szeroką dostępnością, ponadto powinna być łatwa w użyciu oraz nieść ze sobą możliwie najmniejszą liczbę działań niepożądanych [1].
POLECAMY
REKLAMA
Priorytetem podczas wyboru metody zapobiegania ciąży są dla lekarza specjalisty życzenia pacjentki, szczególnie w przypadkach, gdy kobieta jest młoda i nie ma przeciwwskazań do stosowania któregokolwiek z wariantów. Jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji stanowią obecnie doustne tabletki antykoncepcyjne, oferujące różnorodne preparaty o wielu dostępnych schematach podawania. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na satysfakcjonujące spełnienie powyższych kryteriów i niski wskaźnik Pearla (R). Korzystanie z tej metody antykoncepcji wiąże się z pełną jej odwracalnością.
Najbardziej rozpowszechnione są doustne tabletki antykoncepcyjne stosowane w schemacie: codziennie przez 21 dni z 7 dniami przerwy oraz codziennie przez 24 dni z 4 dniami przerwy. Starsze schematy zostały tak opracowane, aby naśladować naturalny cykl menstruacyjny i dzięki temu zapewnić pacjentkom komfort psychiczny. Nowsze schematy antykoncepcji o wydłużonym działaniu mają na celu poprawienie jakości życia kobiet zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej dzięki występowaniu zaledwie 4 miesiączek w ciągu roku.
W swoim składzie preparaty o wydłużonym działaniu mają 84 tabletki różowe zawierające 150 µg lewonorgestrelu i 30 µg etynyloestradiolu oraz 7 tabletek białych zawierających 10 µg etynyloestradiolu. Lewonorgesterel jest często łączony z niskimi dawkami etynyloestradiolu ze względu na jego mniejsze ryzyko wywołania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do innych leków hormonalnych. Etynyloestradiol zawarty w białych tabletkach powoduje zmniejszenie krwawienia miesiączkowego i minimalizuje objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Przyjmowanie tabletek trwa nieprzerwanie 91 dni, podczas 7 ostatnich dni powinno pojawić się zaplanowane krwawienie z odstawienia. Po pełnyc...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!