Stany zapalne pochwy i sromu w praktyce klinicznej – jak zapobiegać i jak leczyć

Otwarty dostęp Opis przypadku

Stany zapalne pochwy i sromu są najczęstszym powodem zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Chociaż pojęcie „zapalenie pochwy” jest używane jako termin diagnostyczny przez pacjentów i opiekę zdrowotną, jest to termin niespecyficzny, obejmujący szeroki zakres schorzeń, które powodują objawy sromowo-pochwowe i dotykają kobiety praktycznie w każdym wieku. Szacuje się, że po standardowej ocenie 70% epizodów zapalenia pochwy u kobiet przed menopauzą jest spowodowanych bakteryjnym zapaleniem pochwy, kandydozą sromu i pochwy oraz rzęsistkowicą. U wielu kobiet może się rozwinąć objawowe zanikowe zapalenie pochwy [1]. Poniżej przypadek kliniczny, który zostanie przeanalizowany w tym artykule.

Stany zapalne pochwy i sromu są najczęstszym powodem zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Chociaż pojęcie „zapalenie pochwy” jest używane jako termin diagnostyczny przez pacjentów i opiekę zdrowotną, jest to termin niespecyficzny, obejmujący szeroki zakres schorzeń, które powodują objawy sromowo-pochwowe i dotykają kobiety praktycznie w każdym wieku. Szacuje się, że po standardowej ocenie 70% epizodów zapalenia pochwy u kobiet przed menopauzą jest spowodowanych bakteryjnym zapaleniem pochwy, kandydozą sromu i pochwy oraz rzęsistkowicą. U wielu kobiet może się rozwinąć objawowe zanikowe zapalenie pochwy [1]. Poniżej przypadek kliniczny, który zostanie przeanalizowany w tym artykule.

POLECAMY

Przypadek kliniczny

Do gabinetu ginekologicznego zgłosiła się pacjentka, lat 23, nieródka, z powodu nasilających się od paru dni upławów o kolorze białym, które były serowate i grudkowate. Miała zaplanowaną wizytę w kolejnym tygodniu, jednak podczas stosunku pojawił się nasilający ból w pochwie, a nawet plamienie. Dolegliwości, które wystąpiły podczas współżycia, zaczęły się nasilać również podczas chodzenia. Dodatkowo, zaczął im towarzyszyć silny świąd oraz obrzęk warg sromowych mniejszych. Pacjentka ogólnie czuła się dobrze, dzień przed wizytą użyła maści przeciwgrzybiczej bez recepty, ale nie przyniosła ona ulgi. 
Pacjentka nigdy wcześniej nie prezentowała takich objawów, z jej relacji jest to jej pierwsza infekcja intymna w życiu. Inne choroby ginekologiczne również neguje. Od dwóch lat zażywa antykoncepcję h...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI