Leczenie bólu u kobiet w czasie ciąży, karmienia piersią i miesiączki

To wiedzieć powinniśmy Otwarty dostęp

Ból jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego, i każdy lekarz powinien wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Ciężarne kobiety często cierpią z powodu bólu, zwłaszcza w dolnej części kręgosłupa i miednicy. Leczenie jest złożone i stanowi wyzwanie, ponieważ może prowadzić do szkodliwych dla płodu i ciąży powikłań, lecz jest niezbędne. Niewystarczająca terapia bólu jest dowiedzionym czynnikiem ryzyka rozwoju np. bólu przewlekłego czy zaburzeń snu u matki. Jednym z najsilniejszych doznań w trakcie kobiecego życia jest ból w trakcie porodu. Wiele pacjentek decyduje się poprosić o znieczulenie. Najczęstsze jest znieczulenie zewnątrzooponowe, które jest obowiązującym złotym standardem. Jednakże może być ono związane z powikłaniami, takimi jak zwiększone ryzyko wystąpienia zmiennych i późnych deceleracji oraz niski jednominutowy wynik Apgar. Co trzecia kobieta cierpi na bolesne miesiączkowanie i większość z nich zażywa niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jest jednak wiele innych możliwych sposobów leczenia bólu.

OKRES CIĄŻY

Kobiety ciężarne stanowią dla lekarzy wyjątkową grupę ze względu na obawę przed przenikaniem leków przez łożysko oraz wywołaniem działań niepożądanych, takich jak obumarcie płodu, działanie teratogenne, zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, powikłania perinatologiczne, zaburzenia rozwoju fizycznego i psychicznego oraz zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory w okresie noworodkowym i dziecięcym. Niestety, ból często towarzyszy ciężarnym, a źle leczony może się wiązać z rozwojem bólu przewlekłego, zwiększonym stresem, depresją, zaburzeniami snu czy nadciśnieniem u matki, co bezsprzecznie ma negatywny wpływ na sam płód. To właśnie środki przeciwbólowe są lekami najczęściej używanymi przez kobiety w trakcie ciąży, dlatego wiedza na temat ich wpływu na matkę i dziecko jest tak ważna dla lekarza [1, 2].
Leczenie przeciwbólowe wymaga szczególnej ostrożności zwłaszcza u kobiet we wczesnej ciąży, czyli w 4.–10. tygodniu, ponieważ w tym wypadku nie doszło jeszcze do ukończenia organogenezy i zachodzi ryzyko powstania wad wrodzonych. Drugą grupą kobiet, u których leczenie przeciwbólowe powinno być wysoce przemyślane, są te w końcowych etapach ciąży, czyli po 28. tygodniu, ponieważ istnieje ryzyko dla płodu wystąpienia niebezpiecznego powikłania, jakim jest przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego Botala. U tych pacjentek zalecane jest rozpoczęcie leczenia mniej inwazyjnymi metodami, np. niefarmakologicznymi. Wśród nich wymienia się fizjoterapię, przezskórną stymulację nerwów (TENS), aku- punkturę, akupresurę, imersję wodną, masaż, aromaterapię i wiele innych.
Badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii pokazało, że aż 73% kobiet w ciąży zauważyło redukcję bólu w okolicy lędźwiowo-miednicznej dzięki zastosowaniu akupunktury, a zgłaszane przez pacjentki działania niepożądane były rzadko spotykane i łagodne.
Dowodzi to stwierdzenia, że akupunktura jest skuteczną, a co więcej – bezpieczną metodą zwalczania bólu w ciąży i powinna być brana pod uw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI