Nie ma wątpliwości, że połączona doustna pigułka antykoncepcyjna (COC) zrewolucjonizowała życie kobiet i zmieniła je na lepsze. Wraz z odkryciem progestagenów w drugiej połowie XX w. i zbadaniu, że dodanie syntetycznego estrogenu poprawia wzorce krwawienia, narodziła się dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna. Od tego czasu trwają prace nad zmniejszeniem dawki, ryzyka dla zdrowia i skutków ubocznych. Te „bardzo małe dawki” utrzymują skuteczność, gdy stosuje się je w połączeniu z nowoczesnymi progestagenami [1], ale kosztem jest odpowiednia kontrola cyklu. Szacuje się, że tylko 72% kobiet zgłasza „normalne cykle” [2]. Ponadto pigułki te nadal powodują niewielkie zmiany metabolizmu lipidów, czynników krzepnięcia i regulacji glukozy [1]. Czy preparat „nowej pigułki” z 17β-estradiolem lub jednym z jego estrów może stanowić bezpieczną i skuteczną alternatywę?
Od 2010 r. wprowadzono COC zawierający 17β-estradiol (E2). Właściwości farmakokinetyczne estradiolu (E2) i walerianianu E2 (E2V) przyczyniają się do zmniejszenia częstości występowania objawów niepożądanych hormonów, tym samym zmniejszając występowanie odstawienia [3].
Preparat Qlaira ma cztery fazy obejmujące 26 dni z dwiema tabletkami placebo, które składają się na 28-dniowy preparat. Pierwsze dwie tabletki w cyklu zawierają 3 mg E2 V, następnych pięć tabletek zawiera 2 mg E2 V i 2 mg DNG, a kolejnych 17 tabletek – 2 mg E2 V i 3 mg DNG. Wreszcie są dwie tabletki zawierające tylko 1 mg E2 V i dwie tabletki placebo [4]. W artykule dokonaliśmy przeglądu aktualnych badań i skuteczności stosowania preparatu Qlaira.
POLECAMY
Dlaczego Qlaira?
Z punktu widzenia farmakokinetyki i farmakodynamiki preparat jest po spożyciu szybko wchłaniany przez ścianę jelita, gdzie ulega hydrolizie do 17β-estradiolu (1 mg E2 V odpowiada 0,76 mg 17β-estradiolu). Jego stabilne poziomy w surowicy są osiągane w zakresie fizjologicznym fazy pęcherzykowej cyklu miesiączkowego (czyli ok. 180 pmol /l) [5].
Schemat stosowania prepar...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!