Redakcja
Lekarze z krakowskiego Szpitala na Klinach (Grupa Neo Hospital) przeprowadzili skomplikowany zabieg leczenia zaawansowanej endometriozy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: rozszerzonej rzeczywistości CarnaLife Holo i robota chirurgicznego da Vinci. Pacjentka, która przez lata odczuwała ogromny ból, obecnie czuje się bardzo dobrze i cieszy się nową jakością życia.
Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt i przyjemność podzielić się z Państwem relacją z I Ogólnopolskiej Konferencji Forum Ginekologii i Położnictwa – innowacje, trendy, kontrowersje, która odbyła się w dniach 8–9 października w Warszawie.
Rak endometrium, znany również jako rak trzonu macicy, jest aktualnie najczęstszym nowotworem ginekologicznym w Polsce. Rocznie w naszym kraju jest diagnozowanych ok. 6000 nowych zachorowań, a z jego powodu co roku umiera ponad 1800 kobiet. Niepokojącym jest fakt, że częstość występowania raka endometrium i śmiertelność nim spowodowana cały czas ma tendencję rosnącą z powodu kilku czynników, wśród których kluczowym jest otyłość. Krakowski Szpital na Klinach od kilkunastu miesięcy realizuje program dofinansowany z funduszy unijnych, dzięki któremu pacjentki z rakiem trzonu macicy mogą skorzystać z bezpłatnych operacji robotycznych. Celem tego projektu jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu.
Zespół ginekologów z krakowskiego Szpitala na Klinach wykonał w ciągu 12 godzin sześć zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej ze wsparciem dwóch robotów da Vinci. Bezpłatną pomoc otrzymały pacjentki z Polski i Ukrainy chore na raka endometrium i raka szyjki macicy. Wszystkie panie czują się dobrze. Zabiegi zostały wykonane w ramach programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wydarzenie było częścią programu konferencji naukowej Robotyka w ginekologii onkologicznej.
Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej w składzie: Tomasz Paszkowski (Lublin), Adam Reich (Rzeszów), Violetta Skrzypulec-Plinta (Katowice), Wojciech Zgliczyński (Warszawa), na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2021 r. dokonał przeglądu dostępnej literatury przedmiotu dotyczącej zastosowania inhibitorów 5α-reduktazy pochodzenia roślinnego w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet.