Krakowski szpital jest prekursorem w chirurgii robotycznej w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce. Dotychczas z zabiegów z zakresu ginekologii w Neo Hospital skorzystało już blisko 100 pań w wieku 25–85 lat. Zabiegi da Vinci w dziedzinie ginekologii nie mają w Polsce finansowania w ramach NFZ, są dostępne głównie prywatnie, a koszt zabiegu robotycznego często stanowi dla kobiet barierę dostępności do małoinwazyjnej operacji. Jednak dzięki inicjatywie kobiecego zarządu szpitala i dotacji z Unii Europejskiej pacjentki chore na raka trzonu macicy i raka szyjki macicy z całej Polski, jak również z zagranicy, w tym z Ukrainy, mogą korzystać z tych nowoczesnych zabiegów bezpłatnie. Wartość dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 7 300 000 zł.
– W naszym szpitalu możemy w każdym miesiącu wykonać ok. 10 bezpłatnych operacji. Komercyjnie taki zabieg kosztuje ok. 40 000 zł. Dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że grant, który otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne aż do połowy 2023 r. Jestem niezwykle dumna z naszego wspaniałego zespołu ginekologicznego, który dziś stanął do walki o zdrowie i jakość życia sześciu pacjentek z Polski oraz Ukrainy i wykonał w ciągu 12 godzin złożone zabiegi leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy, w tym zabieg trachelektomii, przy wsparciu robotów da Vinci – mówi Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy krakowski Szpital na Klinach.
Rosnące zapotrzebowanie pacjentek onkologicznych na zabiegi małoinwazyjne rodzi również potrzebę zwiększenia dostępu do profesjonalnych szkoleń oraz wiedzy z zakresu chirurgii robotycznej. Dlatego w szpitalu zorganizowano unikatowe case observation dla lekarzy i lekarek, którzy mogli uczestniczyć w zabiegach operacyjnych z wykorzystaniem dwóch robotów da Vinci. W szpitalu odbył się także kurs chirurgii robotycznej dla pielęgniarek operacyjnych. Z programu skorzystało sześć pań – uzyskały one certyfikaty uprawniające do pracy z systemem da Vinci.
Wydarzenie miało na celu prezentację wiedzy z zakresu wykorzystania nowych technologii w przypadkach leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy. – Zastosowanie technik robotycznych w XXI w.
stanowi standard postępowania na wszystkich światowych salach operacyjnych. Dlatego też Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) rekomenduje wykorzystywanie tych technik m.in. w przypadku raka endometrium. Jest to rekomendacja równoległa i tak samo istotna jak wykorzystanie technik laparoskopowych czy chirurgii otwartej. Oczywiście cały czas trwają badania nad rozszerzeniem zakresu możliwości wykorzystania robota da Vinci w ginekologii. Gratuluję zespołowi medycznemu i zarządowi Neo Hospital imponującego rozwoju. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wykorzystanie robota da Vinci w zabiegach trachelektomii w przypadku pacjentek chorych na raka szyjki macicy. Takie zabiegi są wykonywane zaledwie w kilku szpitalach w Europie. W Polsce Neo Hospital jest pierwszym takim ośrodkiem. U chorych z inwazyjnym rakiem szyjki macicy o średnicy guza ≤ 2 cm zabieg trachelektomii pozwala zachować płodność, a w konsekwencji urodzić dziecko – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Knapp, członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO).
POLECAMY
Neo Hospital
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy Neo Hospital Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskały uznanie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club – Oxford University czy International Hospital Federation.
Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl