Trójwymiarowy obraz na sali operacyjnej to jeszcze większa precyzja
Zabieg w krakowskim szpitalu wykonano z wykorzystaniem robota da Vinci. Największym wyzwaniem było zaplanowanie zabiegu z uwagi na stopień zaawansowania choroby. Lekarze do zaplanowania operacji wykorzystali HoloLens 2, czyli gogle rozszerzonej rzeczywistości firmy Microsoft, i oprogramowanie firmy MedApp S.A. Rzeczywiste dane obrazowe pacjentki wykorzystano do stworzenia hologramów przedstawiających wewnętrzne narządy miednicy mniejszej, które posłużyły do zaplanowania operacji. Chirurdzy zyskali nowe możliwości wizualizacji i prezentacji danych medycznych, dzięki czemu mogli zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów. Umożliwiło to przeprowadzenie bezpiecznej operacji, a tym samym przywrócenie pacjentce komfortu życia.
– W naszym szpitalu wiele projektów uruchomiliśmy z myślą o zdrowiu i szczęściu kobiet. Jakość życia wielu naszych pacjentek zmieniła się dzięki pracy naszych zespołów, ich wytrwałości i zaangażowaniu na rzecz poprawy jakości opieki ginekologicznej. W Polsce dramatycznie brakuje odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków i zespołów medycznych zajmujących się leczeniem endometriozy. Diagnostyka tej choroby trwa latami, a cierpienie kobiet jest często bagatelizowane i kwitowane stwierdzeniami: „taka jest pani uroda” lub „musi boleć”. Nie musi, a wręcz nie powinno, gdyż skuteczne leczenie jest kwestią wiedzy, doświadczenia, kompetencji i odpowiednio zorganizowanej opieki – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy Neo Hospital, do której należy Szpital na Klinach.
POLECAMY
Skomplikowany zabieg usunięcia głęboko naciekającej endometriozy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości
Krakowski Szpital na Klinach jako pierwszy ośrodek w Polsce do zabiegu operacyjnego leczenia endometriozy wykorzystał HoloLens, czyli gogle rozszerzonej rzeczywistości firmy Microsoft, które umożliwiają chirurgowi wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów. Projekcja wirtualnych narządów 3D jest możliwa dzięki specjalnemu oprogramowaniu firmy MedApp S.A. – CarnaLife Holo – które przetwarza obraz pochodzący z tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR) do postaci hologramów. Lekarz może wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem przedstawiającym struktury anatomiczne, m.in. obracając go, skalując, przemieszczając czy też wchodząc w jego wnętrze – za pomocą gestów i komend głosowych, bez utraty sterylności i konieczności współpracy z dodatkowym technikiem.
– Chirurgiczne leczenie głęboko naciekającej endometriozy wiąże się z istotnymi trudnościami dla operujących lekarzy z powodu zaburzonej anatomii w obrębie narządów miednicy mniejszej. W praktyce oznacza to, że operacja wiąże się z dużym ryzykiem poważnych powikłań śródoperacyjnych, np. uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego i moczowodów oraz dużych naczyń w miednicy mniejszej, a także powikłań późnych, takich jak przetoki odbytniczo-pochwowe i pęcherzowo-pochwowe. Wykorzystanie hologramów opartych na rzeczywistych danych pacjentki pozwala stworzyć wewnętrzny model narządów miednicy mniejszej. Dzięki wsparciu rozszerzonej rzeczywistości chirurdzy zyskują nowe możliwości wizualizacji i prezentacji danych medycznych, dzięki czemu są w stanie zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów, co pozwala na bezpieczne i dokładne zaplanowanie operacji i zmniejszenie ryzyka powikłań – mówi dr n. med. Maciej Olszewski z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Endometrioza – co to za choroba?
Endometrioza to druga co do częstotliwości występowania choroba młodych kobiet. Z jej powodu może cierpieć w Polsce aż 2 000 000 kobiet! Stanowi jedną z głównych przyczyn niepłodności i w wielu przypadkach wiąże się z przewlekłym bólem. Kobiety cierpią latami, bezskutecznie poszukując pomocy, często tracąc szansę na macierzyństwo i normalne życie.
Z uwagi na fakt, że endometrioza nie jest odpowiednio wcześnie wykrywana lub jest diagnozowana zbyt późno, prowadzi do wielu powikłań, uniemożliwia zajście w ciążę, a dla większości kobiet wiąże się z przewlekłym bólem, który przyczynia się do znaczącej utraty jakości życia. W krakowskim Szpitalu na Klinach w ubiegłym roku powstało kompleksowe Centrum Leczenia Endometriozy, w którym pacjentki mogą liczyć na pomoc w zakresie diagnostyki i nowoczesnego leczenia operacyjnego z wykorzystaniem robota da Vinci. Od lipca 2022 r. pracę ginekologów wspiera rozszerzona rzeczywistość, której wykorzystanie pozwala na bezpieczniejsze zaplanowanie i przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu, jakim jest usunięcie głęboko naciekającej endometriozy.
Które kobiety są narażone na endometriozę?
Endometrioza jest zależną od estrogenów chorobą wyniszczającą kobiecy organizm, która dotyka głównie kobiety w wieku rozrodczym, pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jej zachowanie kliniczne jest niezwykle niejednorodne, od bezobjawowego do ciężkiego zaburzenia struktur anatomicznych obejmującego jajniki, macicę i jajowody, a także wiele narządów pozagenitalnych takich jak moczowody, pęcherz oraz jelita. Główne objawy endometriozy to niepłodność, bolesne miesiączkowanie, przewlekły ból w miednicy, ból podczas współżycia czy oddawania moczu. Mogą występować również inne, bardzo niespecyficzne problemy, takie jak m.in. nudności czy osłabienie organizmu. – Endometrioza polega na obecności ognisk błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Tkanka ta jest aktywna hormonalnie. Wszczepy endometriozy mogą lokalizować się na jelitach, pęcherzu moczowym, otrzewnej, a także jajnikach i jajowodach, czego konsekwencją są różne stany chorobowe adekwatne do umiejscowienia endometriozy, np. torbiele jajników, krwiomocz, krwawienie z przewodu pokarmowego. W przebiegu choroby dochodzi do tworzenia się zrostów, co może być przyczyną niepłodności, a także przewlekłego bólu miednicy mniejszej. Opóźnienie w postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia może skutkować rozprzestrzenieniem się endometriozy – wyjaśnia dr n. med. Maciej Olszewski z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Jak się leczy endometriozę?
Leczenie endometriozy i rodzaj podjętej ścieżki terapeutycznej zależą od stopnia jej zaawansowania, typu, wieku pacjentki oraz jej planów macierzyńskich. Pierwsza linia leczenia z reguły obejmuje terapię zachowawczą, która ma na celu głównie eliminowanie dolegliwości bólowych oraz zahamowanie wzrostu śluzówki macicy i ognisk endometriozy. W przypadku niepowodzenia lub braku tolerancji tej formy terapii często najskuteczniejszym sposobem leczenia endometriozy jest zabieg chirurgiczny, a za złoty standard uważa się podejście minimalnie inwazyjne.
– Chirurgia robotyczna zajmuje coraz ważniejsze miejsce w leczeniu endometriozy, zwłaszcza w celu uzyskania bezpiecznej i radykalnej operacji endometriozy głęboko naciekającej (DIE). Pozwala chirurgowi na przezwyciężenie wewnętrznych ograniczeń technicznych konwencjonalnej laparoskopii dzięki większej swobodzie ruchów możliwej za pomocą siedmiostopniowych instrumentów laparoskopowych, doskonałemu powiększeniu obrazu pola operacyjnego z kamery 3D o wysokiej rozdzielczości oraz eliminowaniu drżenia rąk operatora. Jest bezpieczną i doskonale sprawdzającą się techniką w zaawansowanych stadiach choroby – mówi dr n. med. Maciej Olszewski z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Operacyjne leczenie endometriozy wymaga interdyscyplinarnego, doświadczonego zespołu. Zespół chirurgiczny krakowskiego Szpitala na Klinach obejmuje ginekologa, urologa oraz chirurga. Jednostka jest jedynym centrum w południowej Polsce, gdzie zabiegi endometriozy są wykonywane z wykorzystaniem robota da Vinci. Użycie robota pozwala na działanie w trudno dostępnych miejscach z wysoką precyzją, co maksymalizuje szanse, że lekarz usunie wszystkie zmienione przez endemetriozę tkanki. Jednocześnie dzięki tej precyzji chirurg może zachować nerwy np. zaopatrujące pęcherz.
– Naszym celem jest nie tylko powrót pacjentki do zdrowia fizycznego, ale też uzyskanie przez nią pełnej jakości życia po zabiegu. Nawet po skomplikowanych operacjach można zapewnić pacjentkom komfort, a systemy robotyczne to w pewnym sensie przedłużenie rąk lekarza, pozwalające mu dotrzeć w precyzyjny sposób w zamierzone miejsce bez uszkodzenia narządów sąsiednich, z zaoszczędzeniem pęczków nerwowych. W naszym szpitalu dbamy o najwyższy komfort pacjentek, dlatego zapewniamy im także opiekę psychologiczną i rehabilitację – dodaje dr n. med. Maciej Olszewski.
O Neo Hospital
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy Neo Hospital Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najefektywniejszych i najbardziej przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i całym jej zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w ośrodkach polskich i zagranicznych. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskały potwierdzenie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club – Oxford University czy International Hospital Federation.
Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.