Niedokrwistość z niedoboru żelaza, nazywana również anemią syderopeniczną (ang. iron deficiency anemia – IDA) jest najczęstszą postacią niedokrwistości na świecie. Występuje we wszystkich szerokościach geograficznych, choć największe rozpowszechnienie IDA stwierdza się obecnie w południowej Azji oraz we wschodniej i centralnej części Afryki. Anemia z niedoboru żelaza występuje najczęściej u kobiet i dzieci poniżej piątego roku życia, ale jest też jedną z najważniejszych postaci niedokrwistości u osób w podeszłym wieku na całym świecie [1].
Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości w czasie ciąży. Przy wolnym narastaniu niedokrwistości ciężarna może być bardzo dobrze zaadaptowana do zmian i przebieg choroby jest bezobjawowy, nawet przy bardzo niskich wartościach hemoglobiny. Wynika z tego konieczność systematycznej kontroli morfologii w przebiegu ciąży.
Niedokrwistość w czasie ciąży jest związana ze znacznymi zmianami w składzie krwi. Dotyczą one głównie objętości krwi (zwiększenie o ok. 50%), masy erytrocytów (wzrost o 18–25%) i zmian w układzie krzepnięcia. Zaburzone proporcje objętości krwi w stosunku do masy krwinek czerwonych prowadzą do znacznego rozcieńczenia krwi [2, 3].
POLECAMY
R e k l a m a
Żelazo
Żelazo stymuluje czynność krwiotwórczą szpiku, wchodzi w skład hemoglobiny, nasila jej syntezę i stymuluje wzrost liczby krwinek czerwonych. Stanowi integralny składnik mioglobiny oraz wielu enzymów [2, 4]. Na 1 kg masy ciała przypada od 40 (u kobiet) do 50 mg żelaza (u mężczyzn). W ustroju ogólna ilość żelaza wynosi 3–6 g. Ze względu na jego rozmieszczenie i rolę w ustroju można go podzielić na trzy pule:
- zapasową – zgromadzoną w wątrobie, układzie siateczkowo-śródbłonkowym i śledzionie (25%),
- transportową – związaną z transferyną, krążącą w osoczu (0,1%),
- czynnościową – wchodzącą w skład hemoglobiny, mioglobiny i grup funkcyjnych enzymów (74,9%).
Całkowita ilość żelaza w organizmie to 4–5 g pozostających w st...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Położnictwa i Ginekologii"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!