Temat dwudziestego piątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Znieczulenie zewnątrzoponowe porodu”. W aktualnym wydaniu skupiamy się na tej wyjątkowej metodzie znieczulenia, która pozwala zachować rodzącej poczucie kontroli oraz możliwość poruszania się.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski wraz z drem n. med. Wiesławem Schubertem wskazują na najwyższą skuteczność znieczulenia zewnątrzoponowego porodu spośród pozostałych metod analgezji porodu. By tego typu znieczulenie było nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne, konieczne jest wykonanie badania krzepnięcia, oznaczenie morfologii obwodowej oraz sprawdzenie płytek krwi. Ma to na celu „zmniejszenie potencjalnego ryzyka krwawienia do przestrzeni zewnątrzoponowej i powstawania krwiaków w miejscu wkłucia”. Wybierając znieczulenie zewnątrzoponowe – poród może odbyć się bez bólu i stresu.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z rubryką „To powinniśmy wiedzieć”, w której znajdą Państwo artykuł pt. „Kłykciny kończyste. Nieustanny problem epidemiologiczny i kliniczny”. Dr n. med. Dariusz Radomski wskazuje na częstość występowania tej choroby płciowej w ludzkiej populacji oraz przedstawia najnowszą wiedzę w tej kwestii. Kłykciny kończyste to istotny problem, m.in. ze względu na wysokie ryzyko nawrotów choroby i jej dynamikę.
W dziale „Przypadek kliniczny – położnictwo” przestawiamy problem, jakim jest przetoka tętniczo-żylna w obrębie wątroby. „Przetoki tętniczo-żylne w obrębie wątroby płodu to bardzo rzadki rodzaj malformacji naczyniowej. Ich kliniczna manifestacja może mieć miejsce dopiero dłuższy czas po urodzeniu, gdy dochodzi do zamknięcia przewodu żylnego” – piszą eksperci. W opracowaniu znajdą Państwo opis przypadku 40-letniej pacjentki w 37 tygodniu ciąży z nieregularnymi stawianiami macicy i bólami podbrzusza.
W tym samym dziale będą mogli zapoznać się Państwo z artykułem pt. „Choroby gastrologiczne w czasie ciąży – co lekarz ginekolog/położnik wiedzieć powinien. Część I. Choroby przewodu pokarmowego”. Kobiety ciężarne bardzo często zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami i objawami ze strony układu pokarmowego. Zmiany w organizmie, które występują w ciąży oraz ograniczenie aktywności fizycznej mają wpływ na perystaltykę górnego i dolnego odcinka tego układu. Autorzy opracowania wskazują na fakt, że leczenie pacjentki w ciąży wymaga od ginekologa szerokiej wiedzy dotyczącej chorób gastrologicznych.