Temat dwudziestego czwartego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Rola bakterii probiotycznych w schorzeniach urogenitalnych kobiety”. Eksperci podkreślają bezpieczeństwo terapii probiotycznej w tego typu schorzeniach potwierdzone licznymi badaniami. Choć bakterie probiotyczne mogą wywołać powikłania, są one na niezwykle rzadkie i występują jedynie u osób, które stosowały probiotyki nieprawidłowo lub były w złym stanie zdrowia. Serdecznie zachęcamy do lektury!
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „To powinniśmy wiedzieć” znajdą Państwo tekst pt. „Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie”. Kobiety ze względu na krótszą cewkę moczową są częściej narażone na zakażenie układu moczowego. Patogeny szybko mogą wniknąć do dróg układu moczowego, a bakterie mają ułatwiony dostęp do ujścia cewki za sprawą bliskości odbytu i pochwy. Ponadto u kobiet po menopauzie dochodzi do zmniejszonego stężenia estrogenów, co znacząco wpływa na możliwość zakażenia. W opracowaniu przedstawiono etiologię, patogenezę, objawy kliniczne oraz leczenie w takim wypadku.
W tej samej rubryce będą mogli zapoznać się Państwo z omówieniem dotyczącym problemu, jakim jest bakteryjne zapalenie pochwy. Kobieca pochwa to złożony ekosystem, który ulega zmianom, lecz jedynym z jego najważniejszych elementów są pałeczki kwasu mlekowego. Gdy dochodzi do zmniejszenia się liczby bakterii, pH wzrasta, co prowadzi do przewlekłych zakażeń. Dr hab. med. Anna Sobczuk omawia bakteryjne zapalenie pochwy, prezentując opis przypadku 33-letniej ciężarnej pacjentki.
Ponadto na łamach naszego magazynu ponownie pojawia się endometrioza. Tym razem omawiamy diagnostykę oraz leczenie w tej chorobie. Dr Alicja Bednarowska-Flisiak podkreśla, że kluczowy dla rozpoznania jest fakt, by lekarze mieli na uwadze możliwości wystąpienia endometriozy u pacjentki.
W dziale „Z praktyki gabinetu” dr n. med. Magdalena Krzyczkowska-Sendrakowska omawia zespół policystycznych jajników. Wskazuje, że pacjentki cierpiące na ten zespół wymagają szczególnej uwagi i długofalowego leczenia. Zespół policystycznych jajników wymaga takiego doboru leków, który nie będzie pogłębiał zaburzeń metabolicznych i posiadał aktywności androgennej. Należy także zwrócić uwagę na zmianę stylu życia, w tym dietę i aktywność fizyczną. W tekście znajdą Państwo diagnostykę oraz leczenie w takim wypadku.