Temat dwudziestego trzeciego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Niedoczynność tarczycy w ciąży”. Jest to częsty problem, z którym spotykają się ginekolodzy i położnicy.
Opieka nad kobietami cierpiącymi na niedoczynność tarczycy w ciąży stanowi ważny problem kliniczny. Ze względu na to prezentujemy aktualne polskie zalecenia co do postępowania w takim wypadku, odnosząc się do literatury światowej. To istotna kwestia także ze względu na fakt, że niedoczynność tarczycy w ciąży może być przyczyną groźnych dla matki i dziecka komplikacji w okresie ciąży.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Przypadek kliniczny – ginekologia” znajdą Państwo tekst pt. „Farmakologiczne leczenie zespołu pęcherza nadreaktywnego – opis przypadku”. Temat ten ponownie pojawia się na łamach naszego czasopisma. Poprzednio opisywaliśmy leczenie tego zaburzenia z wykorzystaniem toksyny botulinowej, a tym razem skupiamy się na leczeniu farmakologicznym. Zespół pęcherza nadreaktywnego omawiamy na przykładzie 55-letniej pacjentki, która zgłosiła się do Kliniki Ginekologii. Podczas wywiadu wskazała na „okresowe nietrzymanie moczu poprzedzone silnym parciem i nieodpartą potrzebą mikcji. W przypadku odroczenia udania się do toalety o kilka minut dochodziło do częściowego oddania moczu lub całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego”.
W rubryce „To wiedzieć powinniśmy” skupiamy się na pessaroterapii. Dr hab. n. med. Edyta Wlaźlak wraz z dr hab. n. med. Grzegorzem Surkontem wskazują na częste występowanie zaburzeń statyki narządu płciowego kobiet, mogące prowadzić do całkowitego wypadania macicy. Kobiety unikają wizyty u lekarza z obawy przed operacją, aż do chwili gdy sytuacja jest już poważna. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na leczenie zachowawcze tej dolegliwości. Jedna ze skutecznych metod to właśnie pessaroterapia.
W tym samym dziale znajdą Państwo tekst pt. „Endometrioza”. Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Szyłło przedstawia w nim historię badań nad endometriozą, opisuje endometriozę otrzewnową, jajnikową, głęboko naciekającą oraz leczenie stosowane w tych przypadkach. Endometrioza to poważny problem dla pacjentek ze względu na liczne dolegliwości, które jej towarzyszą oraz trudności z rozpoznaniem.
Ponadto na łamach naszego czasopisma ponownie pojawia się kriochirurgia w ginekologii. To wyjątkowa metoda, która sprawdza się również w wielu w innych dziedzinach, np. dermatologii, otolaryngologii czy weterynarii. Kriochirurgia w ginekologii jest ceniona zarówno przez lekarzy, jak i pacjentki. To metoda tania, bezpieczna i szybka, a przede wszystkim bezpieczna.