Temat dwudziestego drugiego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Toksyna botulinowa – opcja terapeutyczna w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego”. Od 2000 roku trwają badania nad wykorzystaniem neurotoksyn w neurouroginekologii, wśród których toksyna botulinowa odgrywa dużą rolę. To nowa opcja terapeutyczna, która może skutecznie poprawić jakość życia chorych na zespół pęcherza nadreaktywnego.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
„Zespół pęcherza nadreaktywnego (ang. overactive bladder – OAB) jest chorobą objawiającą się częstomoczem z lub bez nietrzymania moczu (NM) wynikającymi z parć naglących. Najczęściej zgłaszanym objawem OAB jest częste oddawanie moczu” – piszą eksperci. Zespół ten zakłóca codzienne funkcjonowanie, generuje także wysokie koszty leczenia. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, w którym szerzej omawiamy ten temat.
Tarczyca w ciąży wpływa na jajniki, macicę i piersi. Ten największy w organizmie gruczoł wewnętrzny produkuje tyroksynę, która oddziałuje na wszystkie komórki. W artykule pt. „Niedoczynność pozapalna tarczycy w ciąży” autorzy przedstawiają opis przypadku 27-letniej ciężarnej skarżącej się na bóle podbrzusza, nudności, uczucie parcia, wzdęcia, bolesne skurcze macicy. Badanie tarczycy wykazało obraz dużego guza płata prawego, część badań krwi nie wykazywała odchyleń od normy. W opracowaniu znajdą Państwo opis przypadku oraz objawy niedoczynności wraz z jej konsekwencjami.
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Suplementacja kwasem dokozaheksaenowym (DHA)”. „Kwas DHA to istotny element strukturalny błon komórkowych i główny materiał budulcowy mózgu (z niego w 60% składa się kora mózgowa) oraz siatkówki oka (stanowi 95% wszystkich kwasów omega-3 w niej obecnych)” – pisze dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek. Przedstawiamy opinie badaczy na temat DHA, zalecenia suplementacji, stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów oraz Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) dotyczące stosowania DHA podczas ciąży i karmienia piersią.
Zakażenie wirusem opryszczki genitalnej najczęściej dotyczy młodych kobiet w wieku rozrodczym. U kobiet ciężarnych infekcja ma zwykle cięższy przebieg. Istnieje tu tendencja do powstawania zmian rozsianych, które mogą prowadzić do zapalenia wątroby, mózgu, koagulopatii, leukopenii lub trombocytopenii. Zdarza się także, że dochodzi do bezobjawowego wysiewu wirusa opryszczki w drogach rodnych i zarażenia dziecka. W aktualnym numerze szeroko omawiamy zakażenie wirusem opryszczki wraz z leczeniem i działaniami profilaktycznymi.
W niniejszym wydaniu czasopisma omawiamy także problem, którym jest dyspareunia w okresie przekwitania. Ból podczas stosunku znacznie obniża jakość życia pacjentek, dlatego warto uważnie przyjrzeć się temu zagadnieniu. Przedstawiamy także leczenie dyspareunii. Inny problem, który rozpatrujemy w aktualnym numerze to hipogonadyzm. Autorzy wskazują na fakt, że hipogonadyzm może powstawać w różnym okresie życia i towarzyszy wielu przewlekłym schorzeniom.
Państwa uwadze polecamy bardzo ciekawy temat, jakim jest transfuzja krwi u świadków Jehowy. Zgodnie z zasadami swojej religii nie godzą się oni na przetaczanie krwi, podawanie krwinek czerwonych, plazmy, krwinek białych i płytkowych. Niezgoda na transfuzje krwi u świadków Jehowy niezmiennie budzi kontrowersje i problemy w praktyce lekarskiej.