Temat dwudziestego pierwszego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Leczenie hormonalne kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym”. Terapia hormonalna okresu menopauzy wiąże się z wieloma kontrowersjami oraz niejasnościami. Pragniemy przybliżyć Państwu to bardzo ciekawe i istotne zagadnienie.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „To wiedzieć powinniśmy” znajdą Państwo artykuł pt. „Praktyczne aspekty badań urodynamicznych w diagnostyce wybranych zaburzeń uroginekologicznych”. Eksperci podkreślają fakt, że „badanie urodynamiczne obejmuje wiele testów – zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych, których celem jest możliwie obiektywne opisanie zgłaszanych przez kobietę dolegliwości”.
W tym samym dziale dr n. med. Justyna Radkiewicz wraz z lek. med. Aleksandra Mikołajewska omawiają fakty i mity wiążące się z nadżerką szyjki macicy. To powszechny problem dotyczący kobiet w różnym wieku, budzący nie zawsze uzasadniony niepokój. Nadżerka szyjki macicy często bywa mylona z ektopią szyjki macicy, ponadto wciąż można spotkać się z mylnymi przekazami medialnymi dotyczącymi tej kwestii oraz niewłaściwymi informacjami przekazywanymi przez lekarzy.
Państwa uwadze polecamy także artykuł pt. „Postępowanie u 14-letniej dziewczynki z torbielą jajnika – opis przypadku”. Torbiel jajnika może zostać wykryty podczas dokładnego wywiadu dotyczącego cyklu miesiączkowego i aktywności seksualnej. W zależności od zmian oraz dolegliwości wywoływanych przez zmianę podejmuje się leczenie zachowawcze lub wyczekujące. W tekście będą mogli zapoznać się Państwo z opisem przypadku 14-letniej pacjentki skarżącej się na bóle podbrzusza, trwające od około 3 lat z podejrzeniem torbieli endometrialnej jajnika lewego.
W niniejszym wydaniu prof. dr hab. Tomasz Paszkowski koncentruje się na kwestii, jaką jest higiena intymna pacjentek. „Niewłaściwe nawyki higieniczne kobiet mogą prowadzić do nawrotów zakażeń układu moczowo-płciowego, alergii, dermatoz sromu, podrażnień, a nawet niepowodzeń leczenia zaleconego przez ginekologa” – pisze. Bardzo ważny jest dobór właściwego preparatu do higieny intymnej, m.in. w przypadku kobiet z dermatozami sromu, alergiami czy podrażnieniami.
W najnowszym numerze omawiamy także USG płodu mające na celu ocenę jego dobrostanu przed porodem. Odpowiedni nadzór biofizyczny ma służyć wykryciu uszkodzeń płodu we wczesnej fazie i zapobieganiu im. USG płodu może służyć m.in. ocenie serca płodu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Rola ultrasonografii dobrostanu płodu”.