Temat dwudziestego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Konflikt płytkowy w układzie HPA”. Aż do 2014 roku nie prowadzono w Polsce badań ciężarnych dotyczących możliwości wystąpienia konfliktu płytkowego, dlatego jest to temat wymagający uwagi i szerszego omówienia.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Przypadek kliniczny – położnictwo” znajdą Państwo artykuł pt. „Analiza 97 przypadków ciąży pozamacicznej leczonych operacyjnie w Oddziale Ginekologii i Położnictwa Szpitala Powiatowego w Limanowej w latach 2007–2014. Opis dwóch wybranych przypadków”. Ciąża pozamaciczna wymaga zastosowania jednej z trzech metod leczniczych: otwartej laparotomii, laparoskopii bądź podania metotreksatu. Autorzy przedstawiają własne doświadczenia dotyczące leczenia laparoskopowego w przypadku ciąży pozamacicznej.
W tej samej rubryce opisujemy wady rozwojowe macicy na przykładzie dwóch opisów przypadku. Wady rozwojowe macicy występują często, jednak rodzą one także problemy diagnostyczne, o czym należy pamiętać.
W aktualnym numerze omawiamy również pozaantykoncepcyjne zastosowanie wkładek wewnątrzmacicznych uwalniających lewonorgestrel. Będą mogli zapoznać się Państwo z krótką historią wkładek stosowanych w antykoncepcji oraz zastosowaniem wkładek w przypadku obfitego miesiączkowania, objawowych mięśniaków macicy, endometriozy, adenomiozy, ochrony endometrium podczas estrogenowej terapii zastępczej lub terapii tamoksyfenem w okresie okołomenopauzalnym, przerostu endometrium, raka endometrium czy bolesnego miesiączkowania. Opracowanie to udowadnia, że wkładki wewnątrzmaciczne są skutecznym i bezpiecznym narzędziem terapeutycznym.
W rubryce „To powinniśmy wiedzieć” skupiamy na nowej metodzie badania ultrasonograficznego, czyli elastografii. Jest to technika „nieinwazyjnego obrazowania narządów, która może być stosowana w medycynie w celu określenia twardości (elastyczności, sprężystości) tkanek lub ich naprężenia, w odpowiedzi na przyłożoną siłę”. Elastografia to metoda użyteczna w diagnostyce wielu specjalizacji medycznych, w tym w ginekologii i położnictwie, co prezentuje artykuł w najnowszym numerze naszego czasopisma.
Na łamach „Forum Położnictwa i Ginekologii” ponownie omawiamy problem, którym jest cukrzyca w ciąży. Zależy nam na podkreśleniu znaczenia odpowiedniego przygotowania chorej do ciąży oraz prowadzenia jej zgodnie z rekomendacjami towarzystw naukowych. Należy także pamiętać, że niezwykle ważna jest współpraca położnika i diabetologa oraz kwalifikacja sposobu porodu. Cukrzyca w ciąży została zaprezentowana na przykładzie dwóch skrajnych przypadków.