Temat dziewiętnastego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Zespół przekrwienia biernego miednicy. Nowe trendy w diagnostyce i leczeniu”. Wspomniany zespół (ang. Pelvic Congestion Syndrome – PCS) może być z kolei przyczyną zespołu przewlekłego bólu macicy mniejszej, który znacznie obniża jakość życia pacjentek. W najnowszym wydaniu podkreślamy, że ginekolodzy poszukujący przyczyn bólu w obrębie miednicy powinni brać pod uwagę PCS, przedstawiamy także opis przypadku i metody leczenia.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Krwotok poporodowy powikłany zakrzepicą zatoki poprzecznej i esowatej oraz żył głębokich mózgowia. Opis przypadku”. Autorzy podkreślają wagę problemu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i wskazują ciążę jako jeden z czynników ryzyka zakrzepowego zapalenia żył głębokich. W opracowaniu zawarto opis przypadku pacjentki, u której doszło do krwotoku poporodowego w czasie instrumentalnej kontroli jamy macicy po porodzie, wyłyżeczkowaniu jamy macicy oraz zszyciu pękniętej szyjki.
W niniejszym numerze przedstawiamy także opis przypadku bezobjawowego, przedwczesnego odklejenia łożyska. Zjawisko to ma wiele czynników ryzyka, m.in. palenie tytoniu czy współistniejący stan przedrzucawkowy. Zawsze jednak przedwczesne odklejenie łożyska wiąże się ze złym wynikiem ciąży, nagłym cięciem cesarskim i intensywną opieką noworodka po porodzie.
Zachęcamy do zapoznania się z działem „To wiedzieć powinniśmy”, w którym skupiamy się m.in. na problemie, jakim jest infekcja pochwy. Kobieca pochwa to naturalne środowisko życia wielu bakterii, w tym pałeczek kwasu mlekowego, niezwykle ważnych dla równowagi w wydzielinie pochwowej. Gdy homeostaza zostanie zaburzona, dochodzi do stanów patologicznych. Dr n. med. Justyna Radkiewicz przybliży Państwu następujące infekcje pochwy: Bacterial vaginosis, kandydozy oraz infekcje mieszane, czyli bakteryjno-grzybicze. Bacterial vaginosis, zwane wcześniej nieswoistym zapaleniem pochwy opisano wraz z rozpoznawaniem oraz leczeniem
Cukrzyca a ciąża to temat, który po raz kolejny pojawia się na łamach naszego czasopisma. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ ciąża u kobiet chorujących na cukrzycę wiąże się z wysokim ryzykiem, a odsetek poronień, obumarć wewnątrzmacicznych, wad wrodzonych i powikłań okołoporodowych jest znacznie wyższy niż u zdrowych kobiet. Prof. Ewa Wender-Ożegowska wraz z mgr Urszula Mantaj podkreślają znaczenie planowania ciąży i konieczność wyrównania parametrów węglowodanowych na sześć miesięcy przed poczęciem. W tekście pt. „Cukrzyca a ciąża” opisano możliwe powikłania w przebiegu cukrzycy, prowadzenie pacjentki chorującej na cukrzycę oraz insulinoterapię w czasie ciąży.