Temat osiemnastego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Zastosowanie gazy Celox w leczeniu ciężkiego krwotoku poporodowego z afibrynogemią bez wycięcia macicy. Opis przypadku”. Gaza Celox pokryta jest chitosanem wykazującym właściwości hemostatyczne, który powoduje powstanie stabilnego skrzepu zamykającego drobne naczynia łożyska. Ponadto doniesienia naukowe wskazują na wykorzystaniu tego typu gazy w przypadkach krwotoku poporodowego – niezależnie od przyczyny krwotoku. Serdecznie zachęcamy do lektury!
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułem pt. „Przezpochwowe udrażnianie jajowodów”. To temat warty uwagi, ponieważ obecnie już co czwarta para ma problemy z poczęciem dziecka. Autorzy opracowania wskazują, że niedrożność jajowodów to jedna z najczęstszych przyczyn kobiecej niepłodności. Ratunkiem w takim przypadku może być małoinwazyjne udrażnianie jajowodów. To metoda od 2 lat dostępna także dla pacjentek w Polsce, w Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii w Szpitalu PSK4 w Lublinie.
W niniejszym wydaniu omawiamy także przypadek pacjentki cierpiącej na wrodzony przerost nadnerczy. To „grupa chorób charakteryzujących się nadmiernym wydzielaniem do surowicy androgenów nadnerczowych z równoczesnym niedoborem kortyzolu. W zespole tym synteza kortyzolu jest zmniejszona lub całkowicie zahamowana, natomiast wzrasta wydzielanie z przysadki mózgowej hormonu adrenokortykotropowego (ang. adrenocorticotropic hormone – ACTH) oraz hormonów androgennych kory nadnerczy”. W opracowaniu przedstawiamy m.in. typy, które można wyróżnić w przypadku wrodzonego zespołu nadnerczy.
W tej samej rubryce zespół ekspertów rozważa wykorzystanie mio-inozytolu w pracy ginekologa. Tłumaczą oni czym jest mio-inozytol i jak dostarczamy go do organizmu. Środek ten bywa określany jako alternatywa w leczeniu zespołu policystycznych jajników oraz niepłodności.
Na łamach naszego magazynu ponownie omawiamy niebezpieczną i zagrażającą życiu patologię, którą jest ciąża ektopowa. W artykule pt. „Ciąża ektopowa i jej paradoksy. Opis przypadków”, przedstawiono dwa różne oblicza ciąży pozamacicznej oraz towarzyszące jej trudności diagnostyczne.
W dziale „Diagnostyka” znajdą Państwo tekst pt. „Bezczaszkowiec. Opis przypadku”. Całkowity brak lub duży ubytek pokrywy kostnej czaszki początkowo mogą być trudne do wykrycia, ponieważ przed 10 tygodniem życia pokrywa czaszki nie jest zmineralizowana. W 14 tygodniu obraz OUN bezczaszkowca staje się łatwiejszy do rozpoznania. Tekst zawiera dokumentację zdjęciową dotyczący tej wady.