Temat siedemnastego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Częstoskurcz nadkomorowy u płodu. Opis przypadku”. Bardzo ważne w przypadku częstoskurczu nadkomorowego jest odpowiednie leczenie, ponieważ chroni ono noworodka przed zaburzeniami neurologicznymi, które są konsekwencją niedotlenienia.
„Częstoskurczem nadkomorowym u płodu (ang. supraventricular tachycardia – SVT) nazywa się każdą czynność serca w zakresie 200–300 uderzeń na minutę. Częstoskurcze powyżej 200 uderzeń na minutę mogą prowadzić do rozwoju niewydolności serca, rozwoju obrzęku płodu i w konsekwencji – obumarcia wewnątrzmacicznego płodu” – tłumaczą eksperci. W opracowaniu znajdą Państwo rodzaje częstoskurczów, opis przypadku oraz obszerną dokumentację zdjęciową.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „To wiedzieć powinniśmy” polecamy Państwo artykuł pt. „Cukrzyca ciążowa w obiektywie 2014 roku”. To zagadnienie po raz kolejny pojawia się na łamach naszego czasopisma. Jest ono niezmiennie aktualne i istotne, ponieważ cukrzyca ciążowa to najczęstsze powikłanie w czasie ciąży. Zwracamy uwagę na konieczność odpowiednio poprowadzonej diagnostyki oraz właściwego leczenia, które mają wpływ na zdrowie matki i dziecka. Przedstawiamy czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej, epidemiologię, patogenezę, rozpoznawanie oraz postępowanie lecznicze w jej wypadku.
W tym samym dziale omawiamy metody indukcji porodu. Dr hab. n. med. Dorota Bomba-Opoń wskazuje, że indukcja porodu to obecnie bardzo często stosowana procedura, która dotyczy co piątego porodu. Wiąże się to z rozwojem metod diagnostycznych, a przede wszystkim USG. Metody indukcji porodu dzielą się na mechaniczne i farmakologiczne, przy czym te drugie są obecnie dominujące. Przedstawienie zarówno pierwszych, jak i drugich prezentujemy w aktualnym wydaniu.
Ponadto zachęcamy do zapoznania się z tekstem pt. „Niedobór witaminy D w świetle najnowszych zaleceń”. To powszechne zjawisko mające związek z siedzącym trybem życia, spędzaniem dużej ilości czasu w zamkniętych pomieszczeniach czy otyłością. Niedobór witaminy D wymaga leczenia, ale też odpowiednich czynności zapobiegawczych. Polska to kraj, w którym nasłonecznienie nie wystarcza do utrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D, dlatego uzupełnienie jej niedoboru jest niezwykle istotne.
W dziale „Przypadek kliniczny – ginekologia” omawiamy leczenie endometriozy oraz leczenie kłykcin. Skupiamy się na najczęstszych błędach w leczeniu endometriozy związanych z nieprawidłową diagnozą. Co więcej, ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się krioterapia. Na podstawie przypadku 30-letniej pacjentki omówiono leczenie kłykcin kończystych pochwy i sromu.