Temat czternastego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Diagnostyka i możliwości terapeutyczne niepłodności u mężczyzn”. Zwracamy uwagę na fakt, że niepłodność u mężczyzn można zdiagnozować aż w 70-80% przypadków, dlatego jest to temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Serdecznie zachęcamy do lektury.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Przypadek kliniczny – ginekologia” znajdą Państwo tekst pt. „Wykorzystanie kolposkopii w ocenie zmian szyjki macicy”. Zespół ekspertów wskazuje, że kolposkopia szyjki macicy pozwala na identyfikację oraz lokalizację przednowotworowych zmian szyjki macicy i umożliwia pobranie celowanych wycinków. Opracowanie zawiera historię kolposkopii szyjki macicy, a także wskazania, w jakich przypadkach może być wykorzystana. W tekście przedstawiono m.in. opis przebiegu infekcji brodawczaka ludzkiego, objawy zakażenia, opis śródnabłonkowej neoplazji małego stopnia, dużego stopnia oraz atypowych komórek gruczołowych.
W tej samej rubryce prezentujemy artykuł pt. „Zespół Ashermana – od rozpoznania do ciąży. Opis przypadku”. Mianem zespołu Ashermana określa się „zespół objawów występujący po nadmiernym wyłyżeczkowaniu jamy macicy, gdy w jej wnętrzu powstają bliznowate zrosty zamykające częściowo lub całkowicie światło narządu”. W wyniku uszkodzenia błony śluzowej dochodzi do powstania zrostów, których objawem są skąpe miesiączki, bolesne krwawienia, poronienia nawykowe czy niepłodność wtórna. Lekarze często wykluczają występowanie tego zespołu, mimo widocznych objawów, dlatego konieczne jest zachowanie czujności w tym przypadku.
Zachęcamy do zapoznania się z rubryką „To wiedzieć powinniśmy”, w której omawiamy problem, jakim jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa u kobiet w ciąży. Może ona przebiegać bezobjawowo lub jedynie z niewielką liczbą symptomów. U części kobiet możliwe jest także pojawienie się charakterystycznych objawów. Wszystko to wraz ze zmianami fizjologicznymi wiążącymi się z ciążą utrudnia wykrycie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Niezależnie od tego, czy mowa o zakrzepicy objawowej lub bezobjawowej leczenie obejmuje leczenie przeciwkrzepliwe, wczesne unieruchomienie na wczesnym etapie, stosowanie leczenia uciskowego oraz umieszczenie filtru w żyle głównej dolnej.
Godny uwagi jest także artykuł pt. „Antykoncepcja dla matek karmiących”. Ważne, by zwrócić uwagę na fakt, że laktacja działa antykoncepcyjnie, jednak nie jest pewnym sposobem ochrony przed ciążą. Zależy on od siły ssania oraz regularności i częstotliwości karmienia. Antykoncepcja dla matek karmiących, którym zależy nie tylko na ochronie przed kolejną ciążą, ale i na zdolności odpowiedniej laktacji zakłada antykoncepcję barierową, wkładkę wewnątrzmaciczną lub antykoncepcję hormonalną opartą na gestagenach.