Temat piętnastego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Zakażenie wirusem opryszczki waginalnej – problem coraz większej liczby kobiet”. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym problem ten przedstawiono od strony dermatologii i wirusologii.
Prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska wraz z Katarzyną Wolską podkreślają, że opryszczka waginalna to problem w wymiarze społecznym, zdrowotnym i ekonomicznym. Wirus opryszczki wciąż rozprzestrzenia się w populacji, ponadto jest niebezpieczny ze względu na fakt, że „bezobjawowy przebieg infekcji HSV skutkuje nieświadomą transmisją zakażenia na partnerów seksualnych”. W opracowaniu dotyczącym tego zagadnienia znajdą Państwo opis epidemiologii i czynników ryzyka, etiologię i charakterystykę wirusa, przebieg zakażenia, diagnostykę i schematy leczenia, także w przypadku kobiet ciężarnych, co jest szczególnie groźnym przypadkiem.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Leczenie przedoperacyjne umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy występujących u kobiet dorosłych w wieku rozrodczym”. Te łagodne, powszechnie występujące nowotwory w większości przypadków nie wymagają leczenia. Ponadto mięśniaki macicy często nie dają objawów – wówczas wymagają jedynie regularnej kontroli lekarskiej. Jednak gdy mowa o mięśniakach objawowych konieczne jest leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Zespół ekspertów omawia je w najnowszym numerze wraz z bardzo ciekawym opisem przypadku.
W dziale „To powinniśmy wiedzieć” znajduje się artykuł pt. „Krioterapia w ginekologii”. To technika wykorzystywana w tej dziedzinie już od lat 60. XX wieku. Lata doświadczeń pozwalają uznać, że krioterapia w ginekologii jest metodą skuteczną oraz bezpieczną. Stosuje się ją w leczeniu zmian pochwy, endometrium, sromu i (najczęściej) szyjki macicy. Tego typu leczenie wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań niż w przypadku leczenia chirurgicznego, jest także wydajne, charakteryzuje się wysokim odsetkiem wyleczeń i poprawą jakości życia pacjentów.
W aktualnym numerze omawiamy także poważną chorobę, jaką jest wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych na podstawie przypadku pacjentki w 12 tygodniu ciąży. W wywiadzie stwierdzono trwające od około 6 dni osłabienie, gorączkę do 39,5°C z bólami głowy, brzucha, nudnościami oraz wymiotami. Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek oraz drem n. med. Pawłem Rajewskim przedstawiają bakteryjne oraz wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.