Temat trzynastego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Niepłodność męska. Jak leczyć”. Po raz kolejny powracamy do tego niezwykle obszernego zagadnienia. Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego czasopisma, w których opisano badanie jakości nasienia oraz analizę przyczyn niepłodności męskiej.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W aktualnym numerze omawiamy problem, jakim jest olbrzymia przepuklina pochwy. W tekście przedstawiono opis przypadku 70-letniej pacjentki, która trafiła do szpitala ze względu na krwotok z nosa. Dodatkowo wywiad wykazał „krwawienie z dróg rodnych, wypadanie macicy od kilkunastu dni, problemy z oddawaniem moczu i zaparcia”. Pacjentka miała za sobą dwie operacje na przepuklinę pępkową z użyciem siatki, po której nosiła pas brzuszny, właśnie wówczas doszło do powiększenia przepukliny pochwy. W badaniu fizykalnym stwierdzono olbrzymią przepuklinę pochwową.
W rubryce „Przypadek kliniczny – położnictwo” znajdą Państwo tekst pt. „Cholestaza ciążowa. Opis dwóch przypadków”. Zespół ekspertów charakteryzuje to zaburzenie obejmujące drogi żółciowe i wątrobę wskazując m.in. na występujący świąd skóry, łagodną żółtaczkę oraz zwiększenie stężenia aminotransferaz. Przypadki zaprezentowane w tekście prezentują złożoność problemu cholestazy ciążowej oraz konieczność szczegółowej i właściwie przeprowadzonej diagnostyki różnicowej w celu podjęciu trafnych decyzji terapeutycznych.
Zachęcamy do zapoznania się z działem „To wiedzieć powinniśmy”, w którym dr n. med. Małgorzata Klimek opisuje nowe możliwości leczenia raka szyjki macicy. Wskazuje na napromienianie oraz podawanie cisplatyny w standardowym leczeniu nieoperacyjnego raka. Jednak leczenie raka szyjki macicy wymaga poszukiwania nowych technik napromieniania oraz leków ukierunkowanych molekularnie. W tekście przedstawiono wyniki „badań klinicznych II fazy i jednego III fazy dotyczących leków ukierunkowanych molekularnie u chorych na raka szyjki macicy”.
Na uwagę czytelników zasługuje także tekst, w którym dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek omawia, jak stosować suplementy w ciąży. Właściwy dobór witamin i mikroelementów wpływa na prawidłowy rozwój płodu i niemowlęcia oraz przebieg ciąży. Autorka wskazuje, które suplementy w ciąży są najważniejsze, a z których należy zrezygnować.