Temat dziewiątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Leczenie mięśniaków macicy”. Zespół ekspertów wyczerpująco omawia postępowanie w przypadku tych łagodnych nowotworów. Zapraszamy do lektury!
Mięśniaki macicy to „guzy monoklonalne komórek mięśniówki gładkiej macicy składające się z dużej ilości substancji zewnątrzkomórkowej, która zawiera kolagen, fibronektynę oraz proteoglikany”. Zwykle nie dają objawów i nie wymagają leczenia. Gdy jednak objawy są obecne, leczenie mięśniaków macicy może być prowadzone metodą chirurgiczną, farmakologiczną bądź metodami małoinwazyjnymi.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Przypadek kliniczny – ginekologia” znajdą Państwo tekst pt. „Brachyterapia u chorej na nieoperacyjnego raka trzonu macicy”. Opisujemy przypadek 82-letniej pacjentki z rozpoznaniem raka gruczołowego trzonu macicy. Choroby współistniejące takie jak otyłość, cukrzyca czy niewydolność krążenia wraz ze stanem ogólnym wykluczały możliwość zabiegu chirurgicznego. Choć w leczeniu raka trzonu macicy podstawą jest leczenie operacyjne, przypadki takie jak powyższy udowadniają, że nie zawsze jest ono możliwe, a brachyterapia czy teleterapia mogą stanowić pewną alternatywę.
Na uwagę czytelników zasługuje także tekst, w którym omawiamy martwicze zapalenie jelit. Będą mogli zapoznać się Państwo z przypadkiem 27-letniej pacjentki w 15 tygodniu ciąży, która zgłosiła się do szpitala z bólami w okolicy żołądka oraz wymiotami. To ciekawy przypadek, ponieważ ciąża maskuje niedrożności jelit, a w tym przypadku martwicze zapalenie jelit.
W rubryce „To wiedzieć powinniśmy” opisane zostało badanie drożności jajowodów metodą histerosalpingografii w diagnostyce niepłodności. Histerosalpingografia to podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę jajowodów i drożności macicy. Badanie drożności jajowodów powinno być zlecane po wykluczeniu męskiego czynnika niepłodności.
W tym samym dziale omawiamy zaburzenia rozwoju płciowego. Dr n. med. Grażyna Jarząbek-Bielecka przywołuje w tekście m.in. postulat Kucharskiej i Szaras-Czapnik, które proponują zmiany w nomenklaturze zaburzeń rozwoju płciowego.
W niniejszym wydaniu będą mogli zapoznać się Państwo z artykułem pt. „Suplementacja kwasem foliowym i metafoliną w ciąży”. Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek wskazuje na złożoność problemów wiążących się z urodzeniem dziecka z poważną wadą rozwojową i podkreśla znaczenie profilaktyki w ich świetle. „Pierwotna profilaktyka genetycznie uwarunkowanych wad wrodzonych polega na identyfikacji rodzin podwyższonego ryzyka genetycznego i objęciu ich poradnictwem genetycznym” – pisze autorka. Dodaje też, że do pierwotnej profilaktyki należy suplementacja kwasem foliowym, gdyż obecnie nawyki żywieniowe nie zapewniają odpowiedniej ilości folianów.