Temat ósmego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” to antykoncepcja hormonalna. Będą mogli zapoznać się Państwo z dwoma niezwykle ciekawymi artykułami autorstwa dr n. med. Grażyny Jarząbek-Bieleckiej. Zapraszamy do lektury!
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Serdecznie zachęcamy czytelników do zapoznania się z artykułem prezentującym dzieje antykoncepcji na przestrzeni wieków w różnych cywilizacjach. Zawiera on niezwykle ciekawe informacje historyczne, które pokazują, jak człowiek wykorzystując m.in. magię i zabobony chciał kontrolować płodność. Ponadto polecamy tekst pt. „Antykoncepcja hormonalna a ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych z uwzględnieniem problemu u pacjentek z żylakami”. Autorka wskazuje na najwyższą skuteczność antykoncepcji hormonalnej oraz przedstawia obecnie stosowane preparaty hormonalne. Wymienia również powikłania związane z jej stosowaniem z naciskiem na powikłania zakrzepowo-zatorowe.
Choroby zakrzepowo-zatorowe częściej grożą kobietom przyjmującym antykoncepcję hormonalną, a czynnikiem ryzyka są tabletki dwuskładnikowe. Ponadto ryzyko jest wyższe w przypadku kobiet palących, które są narażone także na zawały serca. Nie bez znaczenia jest również zawartość progestagenu w wybranej metodzie antykoncepcji. Co więcej, przebyta choroba zakrzepowa i żylaki wykluczają stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
W rubryce „To powinniśmy wiedzieć” znajdą Państwo tekst pt. „Powikłania laparoskopii ginekologicznej. Termiczny uraz jelita”. Autorzy tekstu wskazują, że „większość uszkodzeń termicznych jelita (58,3–67%) związanych z użyciem elektronarzędzi laparoskopowych pozostaje nierozpoznana w czasie trwania tej procedury ze względu na ograniczenia wizualizacji laparoskopowej”. Dodają także, że powikłania laparoskopii ginekologicznej to zazwyczaj urazy mechaniczne. Zachęcamy do zapoznania się artykułem, w którym dr n. med. Jacek Tomaszewski oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Rechberger szczegółowo omawiają te zagadnienia.
W dziale „Tematy interdyscyplinarne” omawiamy leczenie nietrzymania moczu u kobiet z wykorzystaniem fizjoterapii. Nietrzymanie moczu to bardzo częsty problem, który wpływa na kondycję emocjonalną pacjentki. Może być przyczyną wycofania się z życia społecznego i izolacji. To zaburzenie trudne do zaakceptowania, często budzące zawstydzenie. Niesłuszne wiązanie tego problemu ze starzeniem sprawia, że kobiety rezygnują z wizyty u lekarza. Należy jednak pamiętać, że leczenie nietrzymania moczu u kobiet jest nie tylko możliwe, ale i skuteczne. Rehabilitacja jest kluczowa w tym procesie.